8 lat temu

Naczelny futurolog Googla twierdzi, że ludzie mogą osiągnąć nieśmiertelność już w 2029 roku

Taką prognozę przedstawił niedawno światu futurolog Ray Kurzweil. Na czym opiera swoje optymistyczne przewidywania?

google

Zdjęcie: Ed Schipul/wikipedia (CC by SA 2.0)

Naczelny futurolog Googla Ray Kurzweil znany jest ze swoich wyjątkowo trafnych przepowiedni na temat przyszłości. W 1980 roku, kiedy wszystkie nasze obecne osiągnięcia technologiczne wydawały się niczym więcej niż fantazją sci-fi, przepowiedział samojezdne samochody, bioniczne protezy i bezprzewodowy dostęp do informacji za pośrednictwem internetu, jak również wiele innych wynalazków.

Teraz przedstawił swoją ostatnią prognozę, która mówi, że ludzie będą w stanie żyć wiecznie. Ma to się stać możliwe już w 2029 roku.

„Wielu uważa, że autor, wynalazca i naukowiec Raymond Kurzweil jest prorokiem naszej cyfrowej epoki”, pisze dziennikarz David Hochman który przeprowadzał wywiad z naukowcem. „Niektórzy zaś twierdzą, że jest całkowitym świrem”.

Według obliczeń Kurzweila, Osobliwość – czyli połączenie ludzkiej inteligencji z nie-biologiczną inteligencją lub inną technologią nastąpi w 2045 roku.

„Sztuczna inteligencja stworzona w tym roku osiągnie poziom, który będzie miliard razy bardziej wydajny niż cała ludzka inteligencja dzisiaj” powiedział Kurzweil . „Jednak jeszcze przed tym nastąpią dramatyczne zmiany. Do 2020 roku zaczniemy używać nanobotów, by udoskonalić pracę naszego systemu odpornościowego. Nasz układ immunologiczny jest genialny, jednak powstał tysiące lat temu, gdy panowały zupełnie inne warunki”.

Uważa on, że nanoboty – mikroskopijne, samobieżne roboty – będą pełnić w naszym organizmie rolę limfocytów T, które są krwinkami zaangażowanymi w generowane przez organizm odpowiedzi immunologicznej. Stosowanie komórek T do atakowania komórek nowotworowych jest już rozważane przez naukowców, do wykorzystywania w immunoterapii raka.

Jednak Kurzweil idzie w swoich rozważaniach o krok dalej. Zamiast wykorzystywać własne komórki T organizmu, chce wysłać nanoboty, aby one wykonywały to zadanie za nas.

nanobot

Nanoboty we krwi. Grafika dunklerschatten

„Nanoboty mogą być wielkości krwinek, a do tego są bardzo inteligentne” powiedział.

„Widziałem jedną z moich własnych komórek T atakującą bakterię na szkiełku mikroskopowym. Moglibyśmy mieć komórki zaprogramowane w taki sposób, aby radziły sobie ze wszystkimi patogenami oraz jeśli pojawiłby się nowy typ wroga, pobrać odpowiednie oprogramowanie do walki z nim”.

limfocyt-t

Limfocyt T atakujący komórkę nowotworową

Pomysły Kurzweila są dość śmiałe jednak idea mikro robotów krążących pod naszą skórą jest faktycznie rozważana. Naukowcy z The National Cancer Institute również promują ideę wykorzystania nanotechnologii do walki z rakiem.

„Wierzę, że osiągniemy ten moment około 2029, kiedy technologie medyczne pozwolą na dodanie jednego dodatkowego roku rocznie do średniej długości życia,” powiedział Kurzweila. „Nie mam przez to na myśli oczekiwanej długości życia wyliczanej w oparciu o twoją datę urodzenia, ale o pozostały ci czas do momentu śmierci”.

Szybko rozwijająca się dziedzina biotechnologii jest dokładnie tym, co jak sądzi Kurzweil przyniesie ludzkości możliwość wiecznego życia, a nanoboty nie są jedynym sposobem w jaki możemy to osiągnąć. Według niego ludzkość osiągnie za jakiś czas tak zaawansowany poziom nanotechnologii, że będziemy w stanie „włamać” się do naszych organizmów i znacząco poprawić ich działanie, wydłużając tym samym nasze życie – być może nawet do nieskończoności.

Kurzweil ma 67 lat, ale jak twierdzi, jego wiek biologiczny jest w późnej czwartej dekadzie życia. Naukowiec twierdzi, że swoją kondycję zawdzięcza „diecie nieśmiertelności”.

Jeśli jesteś zainteresowany długowiecznością powinieneś, zdaniem futurologa, jeść śniadanie „700 kalorii”, dopóki oczywiście technologia nie rozwiąże problemu w inny sposób.