7 lat temu

5 niesamowitych sposobów na przekazywanie plemników

Oto kilka ciekawych przykładów miłości w świecie zwierząt.

Samiec żabnicy przyczepia się do samicy. Zwierzęta zapładniają jaja poza swoimi ciałami.

W niektórych gatunkach malutki samiec przyczepia się do samicy, która często jest 10 razy większa. Wkrótce ciało samca zostaje wchłonięte, aż zostanie jedynie sperma do zapłodnienia jaj.

Ale w jaki sposób sperma dociera na miejsce?

Jak twierdzi Marah J. Hardt, dzieje się to poza ciałami zwierząt. Samce wypuszczają spermę, a samice – jaja, które następnie zostają zapłodnione w wodzie.

Trudno powiedzieć, która z ryb kontroluje wypuszczenie spermy.

Żabnica korzysta z błyszczącej przynęty, aby przyciągnąć ofiary w okolice jej ostrych zębów. Ten gatunek ma jednak również mroczną stronę – po odnalezieniu samicy samiec diabelskiej żabnicy już nigdy nie puszcza jej z uścisku!

Nie wszystkie samce są takie zaborcze. W przypadku niektórych gatunków osobniki obu płci wspólnie wypuszczają jaja i spermę do wody. U innych gatunków żabnicy samce zostawiają samice w spokoju po zapłodnieniu.

Żabnice to nie jedyne zwierzęta z finezyjnym procesem rozrodczym.

  • Samce kałamarnicy przekazują samicom pakiety spermy, które przyczepiają do niej za pomoc macki lub organu, który przypomina wielki penis. Po zaczepieniu plemnik wkopuje się w skórę. To, co dzieje się z nim dalej, pozostaje tajemnicą…

  • Ważki korzystają z wyjątkowego rozwiązania, czyli skrobaków. Samce mają dwa zestawy genitaliów i przekazują plemniki z jąder do penisa. Przed parzeniem używają skrobaków, aby wydostać go na zewnątrz.
  • Prudic opisuje los samca gatunku Adactylidium mite jako grecką tragedię, ponieważ staje się on ojcem wewnątrz ciała matki. Matka składa zwykle do 9 jaj, a tylko jedno z nich wyrasta na samca. Całe potomstwo mieszka wewnątrz matki i żywi się jej ciałem. Gdy już dojrzeją, samice kopulują ze swoim bratem, a potem przecinają ciało matki, aby uciec. Samiec ostatecznie umiera.
  • Czerwie Osedax żyją w głębi oceanu, żywiąc się kośćmi wielorybów. Dorosłe samce wyglądają zupełnie jak młode, nie licząc w pełni wykształconych jąder. Mieszkają wewnątrz samic i wypuszczają swoje plemniki przez ich głowę, w pobliżu miejsca, z którego wyłania się jajo samicy.

Źródło: National Geographic