7 lat temu

Nowy sposób konsumowania napojów


Najwięksi producenci plastikowych butelek, mogą zacząć obawiać się o swoją przyszłość. Pojawił się nowy sposób konsumowania napojów.

Bańka Oohoo, nad którą prace zaczęły się w 2014 roku, to wspaniałe opakowanie, które może służyć do przechowywania wody. Dzięki metodzie sferyfikacji oraz immersji do roztworu chlorku wapnia bańka Oohoo zostaje otoczona galaretowatą otoczką z ekstraktem ze specjalnych glonów. To czyni bańkę wyjątkowo trwałym opakowaniem na płyny.

Co ciekawe, jej produkcja kosztuje jedynie dwa centy! Poza niezwykle niskim kosztami odkrycie bańki będzie miało ogromny wpływ na środowisko w kontekście produkcji tradycyjnych butelek plastikowych. Ze względu na swój naturalny skład, ulega ona biodegradacji, jeśli nie zostanie użyta w ciągu 4-6 tygodni.

Bańka Ooho jest dzieckiem firmy o nazwie Skipping Rocks Lab.

Tworzy ją garstka genialnych studentów z RCA i Imperial College London. Skipping Rocks Lab przedstawiło pomysł naturalnej, biodegradowalnej bańki już w 2013 roku.

Marząc o zmniejszeniu produkcji plastikowych butelek na świecie, zespół Skipping Rocks Lab próbował sfinansować swoje prace przy pomocy wpłat internautów. Po zgromadzeniu niemal miliona dolarów na produkcję wreszcie mogli wprowadzić swój projekt w życie.

Firma wciąż ma jeszcze kilka przeszkód do pokonania, zwłaszcza że ich aktualny produkt to około jeden łyk wody. Ponadto naturalna zewnętrzna galaretowata warstwa bańki może wymagać nieco przyzwyczajenia. Choć jest w całości jadalna i nie ma smaku, to jej dziwna tekstura może stanowić przeszkodę dla niektórych konsumentów. Także kluczowe jest jej opakowanie, szczególnie biorąc pod uwagę, jak delikatna bywa podczas podróży.

Choć Skipping Rocks Lab wciąż czeka długa droga, bańka Ooho stanowi niesamowite odkrycie, które pokazuje, jak ludzki geniusz i postęp może zadziałać na korzyść środowiska. Dziś znajdziemy w niej jedynie łyk wody, ale w przyszłości może ona całkowicie zastąpić plastikowe butelki!