7 lat temu

Podwodne muzeum dla nurków

W taki sposób władze Meksyku postanowiły poradzić sobie z zagrożeniem ekologicznym.

Wzmożona turystyka u wybrzeży Meksyku spowodowała w przeciągu kilku lat zniszczenie raf koralowych parku morskiego Isla Mujeres u wybrzeża Cancun. Lokalna społeczność nurków postanowiła zrobić coś, by odwrócić uwagę turystów od tego miejsca i pozwolić zregenerować się rafie. W 2005 roku padła propozycja, by w wodach przybrzeżnych miasta stworzyć muzeum.

Muzeum znajduje się na terenie Parku Narodowego Costa Occidental Isla Mujeres, w Punta Cancún i Punta Nizúcwaters, 13 kilometrów od wybrzeża Cancun. Park rocznie odwiedza około 750 000 turystów, z tego ponad połowa (450 000 osób) odwiedza samo muzeum.

 

Meksykańska rafa to ciągnące się na 12 km przyrodnicze cudo. Stała się jednak tak popularna wśród płetwonurków, że zaczęło to zagrażać jej żywotności. Dlatego też władze zdecydowały się na czasowe zamknięcie dla nurków części wód przybrzeżnych, aby dać rafie szansę na regenerację.

Aby jednak nie stracić turystów, władze miasta zdecydowały się na stworzenie innej atrakcji – podwodnego muzeum. Jego przygotowanie powierzono rzeźbiarzowi Jasonowi deCaires Taylor, który zasłynął wcześniej projektem sztucznej rafy dla Grenady. Finalnie w podwodnym muzeum znajduje się 500 rzeźb meksykańskich artystów. Z czasem betonowe posągi mają stać się rusztowaniem dla powoli rozwijającego się życia i stworzyć kolejną rafę

Wszystkie rzeźby wykonane są z cementu o neutralnym pH, dzięki czemu wszelkiego rodzaju korale, wodorosty czy glony będą w stanie bez problemu rozwijać się na posągach. Sztuczne rafy powstają głównie na wrakach statków. Zastosowany beton ma jednak stanowić o wiele bardziej przyjazne dla rozwoju życia środowisko niż rdzewiejąca stal. Z czasem wszystkie obiekty mają zostać pokryte roślinnością i stać się ledwo widoczne.

Mimo iż projekt oficjalnie ma na celu ochronę naturalnych zasobów przyrody, krytycy zauważają, że tym sposobem wygenerowane zostanie jeszcze większe zainteresowanie podwodną turystyką w tych rejonach, a odwrócenie uwagi od rafy i skupienie na muzeum zmniejszy i tak niską wśród turystów świadomość ekologicznych zagrożeń.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że muzeum robi ogromne wrażenie.

 

Źródło: IFLScience