7 lat temu

Ta mała kropka to my!

Tak wygląda Ziemia widziana z pierścieni Saturna. Najnowsze zdjęcia misji Cassini.

W walentynki 1990 członek ekipy zdjęciowej misji Voyager 1 Carl Sagan skierował obiektyw sondy w stronę centrum Układu Słonecznego, robiąc serię słynnych zdjęć ukazujących Ziemię jako “bladą niebieską kropkę” (Pale Blue Dot).

Ponad ćwierć wieku później sonda Cassini dostarcza kolejnych zdjęć “niebieskiej kropki” widzianej z odległego kosmosu. Tym razem widok Ziemi i ledwo zauważalnego Księżyca uchwycono z przestrzeni pomiędzy pierścieniami Saturna.

Sagan był tak zaintrygowany fotografią malutkiej plamki światła pośród pustej przestrzeni, że napisał o tym książkę, zatytułowaną właśnie “Pale Blue Dot: Wizja ludzkiej przyszłości w kosmosie”.

Patrząc na najnowsze zdjęcie nietrudno zrozumieć, dlaczego był tak zainspirowany, patrząc na garstkę pikseli. Ziemia widziana z odległości 1,4 miliarda kilometrów stanowi imponujący widok!

Niestety jesienią tego roku sonda wyczerpie całe swoje paliwo. Nie mając energii, by wydostać się z pola grawitacyjnego Saturna, zatopi się w jego atmosferze i ostatecznie zakończy swoją misję, spalając się.

Do ostatnich chwil NASA odbierać będzie informacje zebrane przez sondę – głównie niesamowite zdjęcia Saturna, jego pierścieni oraz księżyców widzianych z niepowtarzalnej bliskości.

W swojej książce Sagan pisał:

“Spójrz na tę kropkę. To tutaj. To jest dom – to my. Wszyscy których kochasz, znasz, o których kiedykolwiek słyszałeś, każdy człowiek który kiedyś istniał żył właśnie tam”.

Pamiętajmy, że jesteśmy tylko małym pikselem w wielkim kosmosie…