7 lat temu

Archeolodzy ogłosili odkrycie kolejnej piramidy

Szacuje się, że budowla liczy około 3700 lat!

“Pozostałości piramidy zostały odkryte na północ od słynnej piramidy króla Sneferu w królewskiej nekropolii w miejscowości Dahshur, położonej 40 kilometrów na południe od Kairu”, ogłosił szef departamentu Starożytnego Egiptu, Mahmoud Afifi.

Zespół próbuje obecnie określić rozmiar budowli. Odkryte pozostałości to bowiem elementy wewnętrznej konstrukcji piramidy, w tym korytarz, który prowadzi do holu, który następnie z poziomu gruntu wznosi się do góry. Fundamentom towarzyszą również kamienne bloki przyozdobione hieroglifami, stanowiące wystrój wnętrz.

Znalezisko odkryto w pobliżu nekropolii w Dahshur, będącej miejscem pochówku dworzan i wysokich rangą urzędników zbudowanej przez faraona Sneferu z IV Dynastii, panującej około 2600 roku p.n.e. Władca przeszedł do historii jako zapalony budowniczy, między innymi pierwszej “klasycznej” piramidy o konstrukcji ostrosłupa, wzniesionej właśnie w nekropolii Dahshur.

To tu znajduje się również Łamana Piramida stanowiąca pośredni etap ewolucji w dążeniu do idealnego kształtu budowli. Dlaczego wygląda w ten sposób, archeolodzy zastanawiają się do dziś. Prawdopodobnie jej ściany były pierwotnie pochylone pod kątem 55 stopni, jednak podstawa konstrukcji załamała się z powodu niestabilnego gruntu. Do załamanej piramidy dobudowano ściany, ale już pod kątem 43 stopni. Druga koncepcja mówi jednak, że było to świadome założenie architektoniczne.

Ministerstwo Starożytności poinformowało na swojej stronie na Facebooku, że wszystkie części nowo odkrytej piramidy są w dobrym stanie, a dalsze wykopaliska i tłumaczenie hieroglifów ma ujawnić sekrety starożytnej budowli, m.in. ustalenie przez kogo została ona wzniesiona.

Nowo odkryta piramida powstała około 1700 roku p.n.e., najbardziej znane piramidy w Gizie datuje się zaś na 2500 r. p.n.e.