7 lat temu

Najnudniejszy dzień w historii

Wśród wielu zdarzeń, które nastąpiły w 1954 roku, 11 kwietnia przeszedł do historii głównie ze względu na to, jak mało ważny był to dzień.

Niedziela 11 kwietnia 1954 roku została uznana za najnudniejszy dzień XX wieku – dzień, w którym zupełnie nic się nie stało. Do takich wniosków doszedł naukowiec William Tunstall-Pedoe z Uniwersytetu w Cambridge, analizując 300 milionów różnych faktów za pomocą stworzonej przez siebie zaawansowanej przeglądarki True Knowledge (obecnie Evi zakupiona w 2012 roku przez Amazon). Finalnie ogłosił, że z tego dnia nie sposób przedstawić kluczowego zdarzenia. Nie doszło do narodzin ani śmierci żadnej ważnej osoby, ani istotnego politycznie czy kulturalnie wydarzenia.

Najlepsze co udało się znaleźć to fakt, że w Belgii odbywały się czwarte powojenne wybory, a w Turcji narodził się przyszły profesor akademicki, nauczający później elektroniki. Amerykański piłkarz Jack Shufflebotham zmarł w wieku 69 lat i prawdopodobnie tego dnia powstał plan dokonania zamachu stanu w Yanaon, francuskiej kolonii w Indiach. Już kolejnego dnia udało się jednak dokonać historycznych wydarzeń. 12 kwietnia Bill Haley nagrał nieśmiertelny przebój “Rock Around The Clock”.

Nie jest to pierwszy raz, gdy dzień został wyróżniony za brak istotnych momentów. Do historii rozgłośni BBC przeszedł również 18 kwietnia 1930, kiedy to speaker w wieczornych informacjach powiedział do słuchaczy: “Nie ma żadnych wiadomości”. Eksperci twierdzą jednak, że ten markotny nastrój wywołany był trwającym kryzysem. Tego dnia bowiem zmarł Joaquim Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti, pierwszy kardynał katolicki urodzony w Ameryce Łacińskiej.

Przeglądarka True Knowledge jest narzędziem, które dostarcza bezpośredniej odpowiedzi na pytania, a nie jak w przypadku Google czy komercyjnych systemów, zestawu linków do treści. Przeglądarka została uruchomiona w lutym 2010 roku i może gromadzić oraz przetwarzać miliony faktów na temat ludzi, miejsc oraz wydarzeń.