7 lat temu

W pobliżu Marsa wykryto szczątki dodatkowej planety

Nasz Układ Słoneczny ukształtował się cztery miliardy lat temu. Z formacji planetoid, komet i pyłów ostatecznie wyłoniły się planety. Naukowcy odkryli dowody na istnienie dodatkowej, starożytnej mini planety orbitującej niegdyś w okolicach Marsa, po której dziś został zaledwie ślad.

Naukowcy z Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii doszli do tych wniosków obserwując kilka asteroid Trojanów, które orbitowały w tej samej płaszczyźnie co Mars. Trojany to obiekty, które “gonią” lub “prowadzą” planetę na jej orbicie, pozostając w kieszeniach stabilności grawitacyjnej znanych jako punkty Lagrange’a.

Najbardziej znane są trojany orbitującej wokół Jowisza, których do tej pory zliczono około 6 tysięcy. Jednak również Mars ma kilka własnych asteroid – na chwilę obecną znamy 9, i niektóre z nich mogą mieć wspólne pochodzenie. To sugeruje, że powstały one z jednego obiektu, który rozdzielił się na mniejsze części.

7 z nich zgrupowanych jest wokół trojana Eureka (odkrytego jako pierwszego) w obszarze L5 Lagrange. W czasie ostatniego badania udało się dokładnie stwierdzić skład poszczególnych Trojanów. Jak się okazało wszystkie były bardzo podobne do Eureki. Składały się głównie z oliwiny, która jest minerałem powstającym w wyniku wysokiej temperatury i ciśnienia.

To sugeruje, że wszystkie one powstały z jednego obiektu znajdującego się niegdyś w wewnętrznych obszarach naszego układu słonecznego. Prawdopodobnie jakaś kolizja zniszczyła ten obiekt, chociaż dokładne szczegóły przebiegu takiego zdarzenia nie są jasne. Prawdopodobnie zdarzenie nastąpiło zanim Mars był jeszcze w pełni ukształtowaną planetą.

Jak podkreślają naukowcy odkrycie jest o tyle istotne, że niepozorne planetoidy mogą zawierać próbki oryginalnego materiału budulcowego, tworzącego zarówno Marsa jak i inne skalne planety w naszym Układzie Słonecznym.