7 lat temu

Lego wypuści serię klocków z kobietami z NASA!

Lego ogłosiło, że w najnowszej serii klocków pojawią się bohaterki kosmicznych podbojów. Pomysł na stworzenie klocków wzorowanych na autentycznych postaciach – kobietach naukowcach i inżynierach z NASA, pojawił się w ubiegłym roku. Teraz firma potwierdziła, że rozpoczyna pracę nad urzeczywistnieniem pomysłu. Zabawki “ kobiety NASA” będą dostępne pod koniec roku.

W zestawie znajdą się informatyczka Margaret Hamilton, matematyczka Katherine Johnson astronomka Nancy Grace Roman i astronautki Sally Ride oraz Mae Jemison. Jemison była pierwszą afro-amerykanką w przestrzeni kosmicznej.

Pomysł wyszedł od redaktorki MIT News Maia Weinstocka. Kobiety odgrywają kluczową rolę w całej historii amerykańskiego programu kosmicznego NASA napisała w swoim wniosku zgłoszeniowym do Lego. Jednak w wielu przypadkach ich wkład pozostaje nieznany lub niedoceniany, szczególnie że kobiety musiały walczyć, by zyskać akceptację na polu nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

Rola kobiet w NASA została niedawno przypomniana za sprawą “Hidden Figures”, który opowiada historię Katherine Johnson, matematyczki Dorothy Vaughan i inżynier lotniczej Mary Jackson. Teraz za sprawą popularnych zabawek do celebracji wkładu kobiet w naukę postanowił przyłączyć się zabawkowy gigant.

Nowa linia klocków zostanie stworzona we współudziale z NASA, obecnie ustalane są szczegóły na temat designu oraz ostatecznej ceny. Jak na razie internauci mają do wglądu jedynie projekt figurek, zaproponowany przez pomysłodawczynię.

Nie jest to pierwszy raz, gdy LEGO podkreślać będzie rolę kobiet w nauce. W 2014 roku firma wypuściła zestaw z kobiecymi bohaterkami w odpowiedzi na zarzuty kierowane do koncernu od blisko 7 lat, o dyskryminowanie kobiecych postaci. W efekcie firma stworzyła linię, w której pojawiły się kobiety chemiczki, paleontolożki i astronomki.

Jak podkreślają przedstawicielki ruchów feministycznych, zabawki odgrywają kluczową rolę, ucząc młode dziewczynki, co mogą w przyszłości osiągnąć, a co jest dla nich nieosiągalne. Dlatego jest tak ważne, aby przypominać również kobiece postaci mające wkład w dorobek naukowy.

Pomysły na nowe serie klocków może zgłaszać na stronie Lego każdy z nas. Głosując na zaproponowane przez innych projekty, konsumenci mogą doprowadzić do stworzenia nowej linii klocków. Zobaczcie, co jeszcze rozważa firma na ich stronie z nowymi pomysłami.