7 lat temu

Publiczne drzemki w Japonii


W Japonii drzemki w publicznych miejscach są znakiem, że ktoś ciężko pracował. Praktykowane są bardzo często, można powiedzieć, że stały się już częścią niezwykłej tradycji Japonii. Co więcej – pracodawcy są bardzo przychyli takiej formie wypoczynku, powstają nawet specjalne miejsca przeznaczone na publiczne drzemki.

Japończycy nazywają to „inemuri”, co w potocznym znaczeniu rozumiane jest jako spanie na służbie.

Wiele japońskich firm wprowadziło czas na drzemkę. Uważają, że taka forma odpoczynku jest dużo lepsza, niż przerwa na kawę. Co więcej, powstały specjalne miejsca, gdzie za uiszczeniem niewielkiej opłaty Japończycy mogą cieszyć się chwilą spokoju. Krótka drzemka dobrze wpływa na koncentrację, przyspieszając tym samym proces uczenia

Jawne zaśnięcie w publicznym miejscu jest rozumiane jako symbol ciężkiej pracy i wyczerpania – jest to społecznie akceptowane, nawet w restauracjach, autobusach czy parkowych ławkach. Możesz się wygodnie rozłożyć i spokojnie odpocząć.

Japonia, czyli kraj kwitnącej wiśni albo wschodzącego słońca. Spełnienie marzeń wielu, bo któż nie marzy o wycieczce do Japonii? Uznawana jest za jedno z  ciekawszych miejsc na całym świecie, niesamowita kultura, pyszne jedzenie, ciekawy język –  to wszystko składa się na wyjątkowość Japonii.Z czego jeszcze słynie Japonia? Na pewno każdy słyszał o origami, samurajach, gejszach, niesamowitych ogrodach, sushi czy sake. Bogactwo Japonii jest ogromne, poznawanie takiego miejsca jest niezwykłą przygodą.

Odwiedzając kogoś w domu, należy być punktualnym. Japonia to kraj, który niezwykle ceni sobie tę cechę. Wchodząc do takiego domu, musimy pamiętać o ściągnięciu butów. Natomiast idąc do łazienki, wkładamy specjalne pantofle, które służą d takiego wyjścia. Europejczyka na pewno zaskoczy toaleta, która często ma funkcję takie jak podgrzewana deska, niektóre mają nawet panel sterowania.

Dla Europejczyków niecodzienne również wydaje się powitania Japończyków. Dla nich naturalnym powitaniem jest ukłon. „Głębokość” takiego ukłony zależy od tego, jakie relacje mają z gościem. Im głębiej się pochylamy, tym większym szacunkiem darzymy drugą osobę. W Japonii również bardzo popularne jest rozdawanie wizytówek, większość Japończyków posiada własną – wymienianie się nimi jest też swego rodzajem rytuałem.

Japończycy są jednym z  bardziej zapracowanych narodów, stąd też się bierze praktykowanie drzemek.  Co więcej, niektórzy pracodawcy adoptują pracowników. W przypadku, kiedy pracodawca nie ma potomstwa, wyszkala pracownika, i później ten dziedziczy firmę. Pracodawcy zwalniając pracownika, zazwyczaj chcą uniknąć wypłacania wysokich odpraw, przyczyniło się to do stworzenia specjalnych pokoi, w  których umieszcza się takiego pracownika, zadając mu żmudną pracę i tym samym zmuszając do odejścia.

Japonia dla Europejczyków jest krajem, który serwuje pełno niespodzianek. Przede wszystkim to kultura i zwyczaje utrudniają komunikację, nie tylko język. Planując wyjazd do kraju kwitnącej wiśni, należy poznać ich  obyczaje aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów i nieporozumień.