7 lat temu

„Spermobot”, czyli nowy sposób leczenia niepłodności

Problem niepłodności dotyka współcześnie wiele par. Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Brak wyczekiwanego potomstwa może prowadzić do frustracji, rozstań, a nawet poważnej depresji. Współcześnie znamy już wiele metod leczenia niepłodności – farmakologia, in vitro, naprotechnologia, inseminacja, jednak naukowcy znowu zaskakują!

„Spermobot”, bo tak nazywa się najnowszy wynalazek jest obecnie badany przez grupę naukowców z Niemiec. Będący w fazie testów,  ma być nadzieją dla milionów par starających się dziecko. „Spermobot” to miniaturowy silnik przypominający korkociąg, sterowany magnetycznie, który oplata ogonek plemnika i popędza go wprost do komórki jajowej. Prędkość ma być kontrolowana za pomocą zmian temperatury, natomiast sam „Spermobot” będzie mógł pokonać do 100 mikrometrów na sekundę.  Jeżeli metoda ta wejdzie do użytku, będzie musiała być przeprowadzona w specjalistycznej klinice pod okiem wykwalifikowanego zespołu naukowców i lekarzy. Wymaga wprawdzie jeszcze dopracowania i udoskonalenia, jednak już teraz budzi wiele emocji wśród par, które wykorzystały wszystkie dostępne metody leczenia niepłodności.

„Myśleliśmy o wykorzystaniu silnika biologicznego o dużej mocy i przypomnieliśmy sobie o wici plemnika, która jest fizjologicznie mniej problematyczna. Pomysł przyszedł mi do głowy 5 lat temu, gdy zauważyłem, że plemniki mają podobną wielkość, co mikrorurki, które potrafimy wytwarzać” – powiedział profesor Oliver G. Schmidt, inżynier kierujący badaniami.

Źródło: National Geographic