7 lat temu

Psy odzwierciedlają emocje ludzi!

Macie czasem wrażenie, że istotą, która najlepiej was zna jest wasz pies? Nic w tym dziwnego. Naukowcy z Australii ustalili, że te zwierzęta mogą odzwierciedlać nasze stany emocjonalne.

Psy mogą odzwierciedlać niepokoje i negatywne emocje swoich właścicieli! Z kolei zrelaksowane i przyjazne zwierzaki mogą przekazać swoje dobre samopoczucie właścicielom.

Stwierdzono to na podstawie badania ponad 100 psów i ich właścicieli, których poddano różnym testom, w tym pomiaru tętna, poziomu hormonów oraz sposobu reagowania na zagrożenie. Właścicieli psów oceniano pod kątem pięciu głównych cech osobowości: neurotyzmu, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości i sumienności. Przy pomocy specjalnego kwestionariusza określono również charaktery psów. Dr Iris Schöberl z Uniwersytetu Wiedeńskiego stwierdziła podsumowując wyniki, że psy oraz ludzie wpływają nawzajem na swoje mechanizmy radzenia sobie z problemami, przy czym człowiek miał większy wpływ na psa niż odwrotnie.

Wynik potwierdza doświadczenia obserwowane w życiu – psy i ich właściciele są swego rodzaju grupą społeczną i wpływają na siebie nawzajem w kwestii radzenia sobie ze stresem. Czworonogi są podatne na stany emocjonalne ich właścicieli i mogą je odzwierciedlać.

Te zwierzaki żyją u boku człowieka od 30 tysięcy lat. To długo by wytworzyć specjalną więź oraz mechanizmy komunikacji. Dowody wskazują, że są one w stanie nie tylko rozumieć komendy, ale również odbierać komunikaty emocjonalne ludzi i dostosowywać do nich swoje zachowanie.

Nic dziwnego, że zasłużyły sobie na miano najlepszego przyjaciela człowieka.