7 lat temu

Kontrowersyjna ustawa przegłosowana w Teksasie

Lekarz będzie mógł zataić przed ciężarną pacjentką informację o stanie jej dziecka. A wszystko to by powstrzymać aborcję.

Texas znany jest ze swoich konserwatywnych wartości, teraz władze stanu posunęły się o krok dalej w celu ochrony życia, zezwalające lekarzom na zatajenie przed pacjentką informacji uzyskanych podczas badań prenatalnych.

Nowa ustawa stanu Teksas odbiera kobietom prawo do pozywania lekarzy w związku z tak zwanym “błędnym narodzeniem”. Wcześniej na mocy tego prawa kobieta mogła pozwać lekarza, jeśli ten zataił przed nią informacje o wadach wykrytych u dziecka w czasie ultrasonograficzny badań prenatalnych. Argumentem do zlikwidowania tej możliwości jest, że rzetelna informacja prawdopodobnie spowodowałaby w części przypadków usunięcie ciąży.

Ustawa została uchwalona przez Senat liczbą 21 głosów przeciw 9, uwalniając personel medyczny od ponoszenia odpowiedzialności za zatajenie informacji. Krytycy nowej ustawy ostrzegają, że zdjęcie odpowiedzialności za błędy otworzy drogę do nadużyć dla lekarzy, którzy sprzeciwiają się aborcji, aby zgodnie z prawem okłamywać swoje pacjentki lub świadomie wstrzymywać informacje o realnym stanie ich zdrowia.

Jak podkreślają działacze z ruchów Pro-Choice, “kobiety w Teksasie powinny móc ufać swojemu lekarzowi, że ten dostarczy im wszystkich informacji, w przeciwnym wypadku takie rodziny powinny otrzymać możliwości prawne do ubiegania się o odszkodowanie na opiekę dla narodzonych w ten sposób dzieci ze specjalnymi potrzebami”.

Mimo tych niebezpiecznych konsekwencji autorzy projektu zastrzegają że “ustawa nie zezwala lekarzowi na kłamstwo” a jedynie “zmniejsza standardy opieki lekarskiej oraz odpowiedzialność lekarza”. W projekcie nie ma jednak ani słowa o konsekwencjach za ewentualne kłamstwo, co powoduje, że lekarze stają się praktycznie bezkarni za błędy i świadome nadużycia.

Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta o wadach płodu, które znajdzie w czasie badań, nie wiadomo więc w jaki sposób nowe prawo ma współgrać z tym założeniem. Podobne przepisy funkcjonują w 9 innych stanach Ameryki, co pokazuje, że jest to już rozpowszechniony precedens.

Źródło: The Huffington Post