7 lat temu

Laureaci konkursu na kosmiczną pieluchę ogłoszeni!

Okazuje się, że przed podróżą na Marsa trzeba przemyśleć jeszcze wiele prozaicznych problemów…

Załatwianie potrzeb fizjologicznych w przestrzeni kosmicznej nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli utkniesz w kombinezonie na dłuższy czas. Dzisiaj astronauci noszą pieluchy, kiedy muszą włożyć kombinezon kosmiczny i udać się np. na spacer w przestrzeni. W czasie przyszłych podbojów Marsa astronauci mogliby być uwięzieni w kombinezonach nawet do 6 dni. To nieco zbyt długo by podróżować z pieluchą. Zwłaszcza, że w środowisku o niskiej grawitacji jej zawartość mogłaby łatwo przemieszczać się w inne części skafandra.

Aby rozwiązać ten prozaiczny lecz niezwykle istotny problem NASA ogłosiło konkurs na najlepszy system odprowadzania odpadów ze skafandrów kosmicznych.

W tym momencie agencja ogłosiła trzech laureatów konkursu, wybierając ich prototypy do potencjalnego rozwoju. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 5 tysięcy projektów. Finalnie zwyciężył projekt dr Thatchera Cardona, który zgarnął przy okazji 15 tys. dolarów nagrody. Jego rozwiązanie zakłada mały otwór w obszarze krocza kombinezonu. Astronauci mogliby teoretycznie uniknąć pieluch oraz przemieszczania się nieczystości w skafandrze przez specjalny zawór w kroczu.

Drugie miejsce i 10 tys. $ powędrowało do zespołu Space Poop Unification of Doctors (SPUDs), który zaproponował odprowadzenie nieczystości przez urządzenie przypominające wysokiej klasy odkurzacz zainstalowany w okolicach krocza.  Przy użyciu przepływającego powietrza system mógłby odprowadzać nieczystości do zbiornika magazynowego zainstalowanego w kombinezonie.

Trzecie rozwiązanie to mówiąc w skrócie dezynfekujące majtki przechowujące nieczystości w kombinezonie. Autor projektu – student fizyki na Harvardzie Hugo Shelley otrzymał 5 tys. dolarów.

Niestety ani NASA ani platforma HeroX, która gościła konkurs, nie udzieliły większej ilości informacji na temat zwycięzców ani ich projektów. Możliwe jednak, że właśnie jeden z tych systemów będzie dalej opracowywany, a w przyszłości stosowany w czasie podróży kosmicznych.