7 lat temu

Jak hakerzy mogą szpiegować nas przez telefony

O tym, jak łatwo możemy być inwigilowani za sprawą komputerowych kamerek, wiemy już wszyscy. Telefony komórkowe wyposażone w kamery również stanowić mogą narzędzie do nadużyć. W jaki sposób i kto może podglądać cię przez własny telefon oraz jak się przed tym chronić?

Jak wyjaśnia Kevin Mitchnik, autor książki „Art of invisibility”, istnieją dwa sposoby na włamanie się do systemu operacyjnego w naszym telefonie. Wystarczy, że ktoś zna twój kod do odblokowania telefonu. Mając pod ręką urządzenie, w czasie kiedy właściciel nie widzi, zazdrosny mąż lub żona może zainstalować na telefonie oprogramowanie szpiegujące, kupując odpowiednią aplikację na przykład na stronie FlexiSpy.com. Aplikacji szpiegujących jest obecnie mnóstwo. Jak piszą twórcy, mają one służyć do monitorowania dzieci, jednak to, w jaki sposób zostaną one wykorzystane, zależy tylko od naszych intencji.

Przy ich użyciu możemy włączyć i odwrócić kamerę w telefonie, czytać esemesy (nawet te już skasowane), a także podsłuchiwać prowadzone rozmowy telefoniczne podłączając się w niezauważalny sposób „na trzeciego”. Jednak co najbardziej przerażające oprogramowanie pozwala śledzić lokalizację za pomocą urządzeń GPS w telefonie.

To rozwiązanie wymaga jednak fizycznego kontaktu z konkretnym aparatem. Jest to więc sposób dla osób znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu — współmałżonków czy kolegów z pracy.

Jakie sygnały powinny nas zasygnalizować?

Wskazówką, że na twoim telefonie zainstalowane zostało oprogramowanie szpiegujące, może być kilka następujących sygnałów:

  • większe zużycie baterii, dodatkowa aplikacja bazuje na baterii telefonu. Najnowsze programy wprawdzie rozwiązały już problem drenażu baterii, jednak starsze mogą powodować duże obciążenie.
  • Dźwięki słyszane w tle rozmowy. Niektóre programy mogą podsłuchiwać i nagrywać rozmowy wykorzystując funkcje wideokonferencji, generując czasami dodatkowe dźwięki słyszane słuchawce. Problemy na łączach są czymś normalnym od czasu do czasu, jeśli jednak słyszysz dziwne dźwięki przy każdej rozmowie, powinieneś zwrócić na to uwagę.
  • Samoczynne włączanie i wyłączanie telefonu. Powtarzające się regularnie powinno nas zaalarmować. Ponownie jednak lepsze aplikacje szpiegowskie również nauczyły się rozwiązywać ten problem.
  • Dziwne esemesy. Czy regularnie otrzymujesz wiadomości składające się z samych znaków i liczb? Niektóre aplikacje mogą wykorzystywać SMS-y do wysyłania poleceń do urządzenia.
  • Większe zużycie danych. Programy szpiegowskie wysyłają dane na zewnętrzny serwer, wykorzystując dostępny transfer. Starsze programy używały ich naprawdę sporo, obecnie wykorzystują już mniej danych. Większość z nas nie monitoruje szczegółowego zużycia, co sprawia, że programy są trudniejsze do wykrycia. Ładowanie ciężkich plików jak na przykład filmów video powinno jednak być możliwe do wykrycia.

Drugi sposób to gratka dla hakerów — zdalne eksploatowanie naszego systemu operacyjnego z wykorzystaniem jego słabości. Tą metodą posługiwać mogą się również rządowe agencje zainteresowane inwigilacją konkretnych osób. Zhakować w ten sposób można zarówno telefony z Androidem, jak i systemem iOS, o wiele tańsze jest to jednak w przypadku popularnego Androida.

W tym wypadku nie ma sposobu, aby wykryć wadliwe oprogramowanie na swoim telefonie. Jedyną metodą na ochronę danych oraz prywatności jest aktualizacja oprogramowania, ustalenie silnego hasła dostępowego, którego nie będziemy nikomu wyjawiać. Jeśli zaś podejrzewacie lub macie obawy, że wasz telefon może być zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym, dobrze jest przywrócić fabryczne ustawienia telefonu, które usuną wadliwe programy.

Źródło [1] [2]