7 lat temu

Magiczny marker – prosta i efektowna sztuczka

W tym filmiku nie chodzi o żadną iluzję optyczną, ani sztuczkę z wykorzystaniem aparatu. Wszystko czego potrzeba to marker tablicowy, płaska błyszcząca powierzchnia i odrobina wody. Jeśli tylko pozbędziecie się lęku by porysować wasze meble będziecie mogli zobaczyć coś zadziwiającego.

Co trzeba zrobić? Narysować coś na powierzchni blatu, szkła lub laminowanego stołu przy pomocy pisaka tablicowego (nie permanentnego!) i wylać odrobinę wody na rysunek.

Jak zobaczycie się po chwili tusz markera powoli oderwie się od blatu i zleje z bańką wody.  Teraz możecie  delikatnie dmuchając w stronę bańki animować wasz rysunek!

Jak to możliwe? Atrament w markerze tablicowym, w przeciwieństwie do markera permanentnego, zawiera oleistą, silikonową substancje. Jest ona dodawana do atramentu właśnie po to, by nie przyklejać się na stałe do tablicy. Ponieważ olej wypływa na powierzchnię wody (każdy z was z pewnością obserwuje to podczas gotowania) tak samo dzieje się z tuszem z markera.

Teraz delikatnie dmuchając w stronę bańki możemy sprowokować naszego rysunkowego bohatera do tańców i ruchu jak nam się tylko spodoba. Efekt nie jest złudzeniem optycznym –  nasza postać może “ożyć”  właśnie dzięki tablicowy markerom.