7 lat temu

Czy biała czekolada jest prawdziwą czekoladą?

Wiele osób uważa białą czekoladę za podróbkę tej tradycyjnej. Utrzymują, że jej smak nie jest tak głęboki i zróżnicowany jak czekolady mlecznej.

Czekolada znana jest wszędzie, jest ulubionym przysmakiem dzieci, osób starszych, kobiet i mężczyzn. Znana w zasadzie od wieków.  Już Majowie wykorzystywali nasiona kakaowca do robienia napojów.

W XVII wieku poprzez pomieszanie nasion kakaowca z cukrem i tłuszczem powstała pierwsza czekolada. Najczęściej dzieli się czekoladę na mleczną, gorzką, białą oraz deserową. Każda czekolada, oprócz białej robiona jest na bazie proszku kakaowego, który jest jej podstawowym składnikiem, dzięki niemu czekolada ma wyjątkowy smak i kolor.

Czy biała czekolada jest prawdziwą czekoladą? Od dawna miłośnicy czekolad spierają się o to, jedni uważają, że tak, inni,  że nie. Ci drudzy mają rację, czekolada definiowana jest jako wyrób cukierniczy, który zawierają nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej. Natomiast biała czekolada owej masy wcale nie ma. Stąd też jej odmienny kolor. Głównym składnikiem jest masło kakaowe – substancja pozbawiona smaku (aż 33%). Stąd pogląd, że taki produkt nie może być nazwany czekoladą.

 

Jeżeli decydujemy się na zakup białej czekolady, należy wracać uwagę na jej kolor. Jeżeli jest śnieżnobiała, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Taki kolor może oznaczać, że producent  wykorzystał tani zamiennik masła kakaowego. Taka czekolada będzie niskiej jakości i nawet nie będzie miała dobrego smaku. Biała czekolada powinna mieć kolor kości słoniowej – będzie to oznaczało, że użyto dobrej jakości masła kakaowego.

Teraz najważniejsze, mianowicie kaloryczność. Niestety czekolada nie należy do najmniej kalorycznych słodkości. 100 gram czekolady zazwyczaj zawiera ok. 600 kcal. Najwięcej kalorii zawiera czekolada gorzka i deserowa. Czekolada biała jest mniej kaloryczna, ale dla wielu jest dużo smaczniejsza od gorzkiej i jesteśmy w stanie zjeść jej dużo więcej niż tej deserowej bądź gorzkiej.