7 lat temu

Oto Gita – autonomiczny robot transportowy, który będzie nosił twoje rzeczy

Standardowy dylemat — czy do pobliskiego marketu jechać samochodem, czy taszczyć siaty w rękach lub na rowerze? W świecie przyszłości już nie będzie tego problemu. Piaggio Fast Forward opracował pojazd, który podąża za właścicielem, dźwigając do 20 kg towaru.

Licząca niespełna pół metra wysokości Gita (z włoskiego „szybka podróż”) może przemieszczać się z prędkością do 35 kilometrów na godzinę — bez problemu powinna nadążyć za biegnącym człowiekiem. Robot może z łatwością poruszać się nawet trudnych warunkach, manewrując i skręcając. Posiada również interfejs, wyposażony w funkcje uczenia się przestrzeni poprzez mapowanie poznawanych miejsc. Może sam się nawigować, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i pomieszczeniach, kierując się wytycznymi właściciela. Może podążać za człowiekiem lub samodzielnie przemieścić się do wyznaczonego miejsca.

W gumowe koła wbudowane są diody LED-owe, które oświetlają bota, a także kamery pomagające w nawigacji. Znajdujące się w środku przegródki powinny pomieścić zawartość plecaka w tym 14-calowy laptop.

Firma pracuje również nad bardziej pojemną wersją urządzenia — Kilo, która ma mieścić do 90 kg. Urządzenie nie jest jeszcze dostępne na rynku. Firma pracuje nad rozwojem jego funkcji, tak by dopasować robota do potrzeb konsumentów. Jak stwierdzili twórcy, inspiracją do opracowania robota jest chęć stworzenia optymalnych rozwiązanie dla społeczeństw i miast XXI wieku.

„Jako firma transportowa Piaggio myślimy o różnych sposobach przemieszczania się człowieka. Gita ma być Vespą nowej generacji, w naszej wizji ludzie i roboty muszą działać razem — opracowaliśmy Gitę by pomóc ludziom i zwiększyć znaczenie pieszego w mieście. W naszej wizji przyszłości widzimy miasta nie jako zasłane samochodami, lecz pełne ludzi — biegających, spacerujących, jeżdżących na rowerach czy deskach. XXI wiek będzie czasem mobilności”.

 

Źródło: gita.piaggiofastforward.com