7 lat temu

Śmieszy cię czarny humor? To znaczy, że jesteś inteligentny

Ilustracja: Ben Chen

Ludzie z wyższym IQ lubią czasem pośmiać się z mocnych żartów, które niektórzy określają jako rasistowskie, okrutne lub szowinistyczne. Cóż, okazuje się, że inteligentne osoby po prostu tak mają.

Dlaczego najpierw powinno się zabić żonę a dopiero później teściową? Bo najpierw obowiązek, a potem przyjemność.

Jeśli rozśmieszył cię ten żart, to możesz sobie pogratulować – prawdopodobnie masz wysokie IQ.

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań, ludzie, których śmieszą takie żarty, mają wyższe IQ niż ci, którzy uważają je za niesmaczne. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Cognitive Processing.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu na ponad półtora tysiącu osób – mężczyzn i kobiet o średniej wieku około 33 lata. Pierwszy test dotyczył wysokości IQ. Następnie zaprezentowano im 12 niemieckich bajek – wszystkie o czarnym humorze – po czym rejestrowano ich reakcje.

Okazało się, że ludzie, którzy pozytywnie reagowali na tego typu bajki, mieli nie tylko lepsze wyniki z testu IQ, ale także wykazali mniejszą skłonność do agresywnych zachowań. Byli też mniej podatni na negatywne nastroje i mieli wyższe wykształcenie. Patrzyli również na życie bardziej optymistycznie.

Natomiast ci, którzy nie lubią czarnego humoru, mieli IQ niższe niż przeciętne.

Większa była ich skłonność do agresji i byli bardziej podatni na negatywne nastroje. Chodzi o to, że czarny humor jest humorem złożonym. Ci, którzy potrafią przejrzeć przez ponure „okładki” tych żartów, takie jak śmierć czy choroby i zobaczyć złożoność językową dowcipu, mają lepiej wykształcone procesy poznawcze.

Jeśli więc śmiejesz się z żartów kpiących ze śmierci lub dramatycznych wydarzeń, to nie znaczy, że jesteś zły – po prostu masz wyższe IQ!