Znaleziono kolejną jaskinię ze zwojami znad Morza Martwego!
To dwunasta jaskinia ze słynnego kompleksu grot, w której najprawdopodobniej znajdowały się zwoje znad Morza Martwego. Starożytne pergaminy zostały zrabowane w pierwszej połowie XX wieku.
W jaskini archeolodzy odkryli szczątki słoi, tkaniny i skórzane paski, służące do przechowywania zwojów.
W latach od 1947 do 1956 w 11 jaskiniach w pobliżu Qumran, na zachodnim brzegu Jordanu znaleziono słynne zwoje z Morza Martwego. Zawierały one kopie hebrajskiej Biblii wraz z kalendarzem, tekstami astronomicznymi oraz spisem wspólnotowych zasad.
Część zwojów została znaleziona przez lokalnych mieszkańców, którzy sprzedali je miłośnikom antyków, inne zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych.
Archeolodzy biorący udział w najnowszych wykopaliskach stwierdzili na podstawie współczesnych kilofów znalezionych w grotach, że jaskinie zostały obrabowane przed przybyciem ekspedycji. Oznacza to, że kolejne zapisane zwoje mogły zostać skradzione. Puste, niezapisane zwoje znalezione w jaskini mogły być, zdaniem naukowców, przygotowane do sporządzenia zapisków.
“Jako, iż znaleźliśmy jedynie kawałki pergaminu zawinięte w pojemniku, przygotowane do pisania, twierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że zwoje znajdujące się w jaskini zostały wcześniej wykradzione” powiedział dyrektor wykopalisk Oren Gutfeld, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego.
Wśród odkrytych przedmiotów znajdują się pojemniki, w których przechowywane były zwoje wraz z pokrywkami, skórzane paski służące do związywania zwojów, szmatki, w które były zawijane, kawałki skóry do łączenia ze sobą poszczególnych fragmentów oraz inne artefakty.
Niektóre z tysięcy fragmentów zwojów znad Morza Martwego, które znajdują się obecnie w muzeach i kolekcjach prywatnych, mogą pochodzić właśnie z tej nowej jaskini, a nie 11 znanych wcześniej. Znalezienie tej dodatkowej jaskini poddaje w wątpliwość, czy fragmenty, które za sprawą Beduinów dostały się na rynek antyków, faktycznie pochodziły z 11 odkrytych w latach ‘40 i ‘50 jaskiń.
Odkrycie realizowane w ramach rozbudowanych poszukiwań archeologicznych izraelskich naukowców pokazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia i odkrycia na Pustyni Judzkiej. Wykopaliska archeologiczne to wyścig z czasem w miarę jak złodzieje wykradają fragmenty antycznego dziedzictwa dla korzyści majątkowych.
Czy kiedykolwiek uda się dotrzeć do materiałów zgromadzonych w tej nowej dwunastej jaskini?