7 lat temu

Pierwsze spojrzenie na nową wyjątkową galaktykę

Około 359 milionów lat świetlnych od Ziemi, znajduje się galaktyka PGC 1000714, która wygląda inaczej, niż jakakolwiek zaobserwowana do tej pory.

PGC 1000714

Podobny do elipsy rdzeń otoczony jest dwoma okrągłymi pierścieniami – galaktyka wydaje się należeć do klasy rzadko obserwowanych obiektów typu Hoag.

Mniej niż 0,1% wszystkich obserwowanych galaktyk to te typu Hoag. Składają się one z okrągłego rdzenia otoczonego pierścieniami, pomiędzy którymi nie ma żadnego widocznego połączenia.

Większość obserwowanych galaktyk jest w kształcie dysku jak nasza Droga Mleczna. Galaktyki wyglądające niezwykle, dają astronomom wyjątkową możliwość wglądu w sposób powstawania i zmieniania się galaktyk.

Naukowcy zebrali wielopasmowe zdjęcia radiowe galaktyki, którą obserwować można tylko z południowej półkuli w chilijskich górach, używając teleskopu dużej średnicy. Tym sposobem odkryto niebieski młodszy (0,13 mld lat), zewnętrzny pierścień, otaczający czerwony i starszy (5,5 mld lat) rdzeń. Ku zaskoczeniu odkryto również drugi, wewnętrzny pierścień wokół centralnego.

“Obserwowaliśmy już galaktyki z niebieskim kręgami otaczającymi centralne czerwone ciało, najbardziej znanym z nich jest Obiekt Hoaga (galaktyka pierścieniowa). To co wyjątkowe w tym przypadku, to obszernie rozlana wewnętrzna część” komentuje Patrick Treuthardt, współautor badania.

Pierścienie galaktyczne są regionami gdzie formułują się gwiazdy z zderzających się gazów.

„Różne kolory pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego sugerują, że ta galaktyka doświadczyła dwóch różnych okresów formacji” mówi Mutlu-Pakdil.

Z tych wstępnych pojedynczych zdjęć nie jest możliwe by dowiedzieć się, kiedy poszczególne pierścienie powstały. Gromadząc jednak zdjęcia innych galaktyk, podobnych do tej, naukowcy mogą zrozumieć te nietypowe obiekty powstał.

Kształt galaktyki może być efektem wewnętrznych lub zewnętrznych oddziaływań środowiska.

Autorzy spekulują, że zewnętrzny pierścień może być pozostałością innej karłowatej galaktyki pochłoniętej przez większą. Wnioski na temat starszego pierścienia wymagać będą większej ilości zdjęć podczerwieni w wysokiej rozdzielczości.

“Gdy znajdujemy wyjątkowy lub dziwny obiekt zawsze podważa to obecne założenia i teorię na temat tego, jak działa wszechświat. Jak zwykle wniosek jest jeden – mamy się jeszcze wiele do nauczenia” mówi Treuthardt.

Źródło