7 lat temu

Niesamowite triki z zastosowaniem prądu statycznego

Proste i wszystkim znane zjawisko elektrostatyczne może znaleźć zastosowanie w wielu interesujących i spektakularnych trikach oraz sztuczkach. Czas powrócić na chwilę do czasów szkolnych…

1. Latający talerz

Potrzebujesz: talerzy styropianowych i ściereczki.

Styropianowe talerzyki są idealne dla sztuczek ze statyczną elektrycznością. Kiedy nadasz im ładunek i będziesz trzymać jeden nad drugim poczujesz niesamowitą ilość oporu.

2. Can Can Go

Potrzebujesz: puszki, rury PVC i ściereczki.

Jest to klasyczny, ale nadal zabawy trik. Spróbuj przechylić stojącą puszkę przy pomocy statycznego prądu lub spróbuj oddziaływać na dwie puszki w tym samym czasie.

3. Stick Around

Potrzebujesz: zapałka, słoik, nici, taśma klejąca, rura PCV i tkanina.

Jest to zabawne, ponieważ w połowie przypadków zapałka podąży w kierunku rury PVC, a innym razem będzie poruszać się w kierunku przeciwnym do niej. Oddalając rurę od słoika zapałka pozostanie na krótki czas w miejscu.

4. Bubble Trouble

Potrzebujesz: bańka mydlana, kawałek plexi, rurę PCV, słomka i szmatka.

Bańka będzie zmieniać swój kształt i przesuwać się, gdy rura PCV będzie blisko niej. Można również próbować utworzyć bańkę we wnętrzu drugiej bańki, by obserwować wpływ elektryczności statycznej na tę sytuację.

5. Tańczące kulki

Potrzebujesz: kulka styropianu, folia aluminiowa, kawałek plexi, tkanina.

Ta sztuczka jest naprawdę imponująca, ale może być nieco trudna do odtworzenia.

Gdy płyta z plexi jest naładowana i umieścimy na niej kulki, wszystkie one przez kilka chwil będą sporadycznie się przemieszczać, aż wreszcie osiądą. Ale kiedy przesuniesz palec w pobliże szkła, wszystkie zaczynają skakać.

Podobną zabawę można wykonać z płytami styropianowymi, talerzykami lub kubkami. Jeśli umieścić kulkę na naładowanym talerzyku, odskoczą one od niego lub przykleją się, nawet jeśli talerz będzie trzymany do boku lub do góry nogami.

6. Zakrzywianie wody

Potrzebujesz: rurka PVC strumień wody oraz szmatka.

Klasyczny lecz spektakularny trik.

7. Walka balonów

Potrzebne są: dwa baloniki, nici, rura PVC i szmatka.

W odpowiednich warunkach może sprawić, że baloniki będą lewitować nad rurką. Jednak samo kierowanie ich ruchem może okazać się już wystarczająco zabawne.

8. Elektroskop

Potrzebujesz: drut stalowy, słoik, słomka, folia aluminiowa, rura PVC i ściereczka.

Imponujące jest zobaczyć z jak dużej odległości ładunek będzie działać na folię w słoiku. Stojąc nawet 1,5 metra od słoika pocierając rurkę o szmatkę, zobaczymy ruch folii.

9. Lewitacja

Potrzebujesz: bardzo lekkich lub ciężkich toreb plastikowych, tkaniny, rury PVC.

W odpowiednich warunkach można zmusić siatkę, by unosiła się kilka centymetrów nad rurą.