7 lat temu

Co w nauce przyniesie rok 2017?

Obserwując największe osiągnięcia minionego roku, naukowcy i dziennikarze próbują przewidzieć, jakie będą najważniejsze tematy tego roku…

w fizyce….

Wnętrze detektora neutrin. (źródło: theodysseyonline.com)

Wnętrze detektora neutrin.
(źródło: theodysseyonline.com)

2016 to rok wykrycia fal grawitacyjnych. Rok 2017 ma zaś stać pod znakiem eksperymentów poszukujących “dziwnych elementów w fizyce”.

Eksperymenty z neutrino poszukiwać będą odpowiedzi na pytania o różnice między materią i antymaterią. Wielkim pytaniem jest to w jaki sposób zaistniał wszechświat.

Z kolei naukowcy pracujący przy eksperymencie ADMX nad czarną materią, planują w tym roku ogłosić wyniki swoich badań nad poszukiwaniem aksjonów.

Eksperyment Muon g-2 będzie natomiast badał właściwości magnetyczne mionów – cząstek podobnych do elektronów, ale o wiele bardziej masywnych.

w astronomii…

Jowisz widziany z satelity Juno (Źródło: NASA)

Najbliższy rok będzie pod znakiem misji kosmicznych w naszym Układzie Słonecznym.

Sonda Juno buduje model 3D wnętrza Jowisza, orbiter ExoMars Europejskiej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej poszukuje gazów występujących w śladowych ilościach w atmosferze Czerwonej Planety.

Misja Cassini będzie jednak największą sensacją – jest to bowiem jej koniec. Statek zacznie zbliżać się do pierścieni Saturna. Naukowcy planują wykorzystać grawitację Tytana do wygenerowania poślizgu pomiędzy pierścieniami Saturna, by na końcu zanurzyć się i spalić w atmosferze planety, tym samym kończąc trwającą 20 lat misję sondy.

Zdobyte informacje dostarczą wiedzy o tym jak nasz Układ Słoneczny powstał i ewoluował.

w biologii…

Największa nadzieja związany jest z technologią modyfikacji genów CRISPR.

Naukowcy używają jej obecnie do badania, które warianty genetyczne mogą powodować choroby serca czy raka oraz by dowiedzieć się więcej o tym, jak poszczególne geny włączać i wyłączać.

Planowane są eksperymenty kliniczne na ludziach, u których zastosowano by metodę. Badania mają rozpocząć się w tym roku na pacjentach z dystrofią mięśniową, którą skutecznie udało się pokonać u zwierząt.

w medycynie…

Choroba jest szczególne niebezpieczna dla kobiet w ciąży, mogąc powodować u dzieci tzw. małogłowie.

W tym roku oczy lekarzy w dalszym ciągu zwrócone będą na Amerykę Południową i epidemię Zika.

W miarę jak kolejnych 2700 chorych kobiet w Portoryko urodzi dzieci, naukowcy lepiej zbadają powiązania pomiędzy wirusem, a wadami wrodzonymi.

W międzyczasie ruszyły już badania nad szczepionkami. Wyniki testów na ich bezpieczeństwo powinny pojawić się w tym roku. Jeśli będą pomyślne, prace nad szczepionką będą mogły przejść do drugiego etapu. Wtedy szczepionka mogłyby wejść na rynek w 2018 lub 2019 roku.

w naukach o Ziemi…

Ten rok może dostarczyć wiedzy na temat wielkiego wymarcia dinozaurów, które miało miejsce 66 milionów lat temu.

To za sprawą odwiertów w Katarze Chicxulub, które mają rzucić nieco światła na historię Ziemi.

Czy była to potężna erupcja wulkanu? Czy zagłada przyszła przez zderzenie z asteroidą, która pozostawiła na półwyspie Jukatan wielki krater?

Badania w jego wnętrzu zabiorą nas w geologiczną podróż do ostatnich dni dinozaurów na Ziemi. Naukowcy prawdopodobnie będą w stanie uchwycić ślady energii, która wywołała zagładę oraz zbadać skutki jej wyzwolenia dla środowiska.