7 lat temu

Dlaczego niektórym z nas trudniej jest zmusić się do regularnych ćwiczeń?

Czy jednym z waszych noworocznych postanowień jest regularne uczęszczanie na siłownię i utrata nadwagi? Najprawdopodobniej części z nas nie uda się konsekwentnie wypełnić tego zobowiązania.

Zdjęcie: stocksnap.io

Naukowcy znaleźli przyczynę, czemu nie wszyscy jesteśmy w stanie trzymać się rutyny regularnych ćwiczeń.

„Wiemy, że aktywność fizyczna jest związana z ogólnym dobrym zdrowiem, ale niewiele wiadomo o tym, dlaczego ludzie lub zwierzęta z otyłością są mniej aktywni” mówi główny autor badania Alexxai V. Kravitz.

„Istnieje powszechne przekonanie, że otyłe zwierzęta nie poruszają się zbyt dużo, ponieważ przeniesienie dodatkowego ciężaru ciała jest fizycznie utrudnione. Ale nasze wyniki sugerują, że to założenie nie wyjaśnia całej prawdy”.

Okazuje się, że u otyłych myszy występuje modyfikacja receptorów dopaminowych, które bardziej niż nadmierna waga ciała mogą powodować zmniejszenie aktywności fizycznej.

Kravitz doszedł do swoich wniosków nieco okrężną drogą. Swoje badania zaczynał studiując chorobę Parkinsona, następnie kilka lat temu rozpoczął badanie otyłości. Uderzyło go podobieństwo w zachowaniu otyłych myszy i tych chorych na Parkinsona. Na podstawie swoich obserwacji wysunął hipotezę, że powodem, dla którego otyłe myszy były mniej aktywne fizycznie, były zaburzenia w systemie dopaminy.

“W wielu przypadkach powołujemy się na siłę woli jako kluczowy czynnik zmiany naszych zachowań. Jeśli jednak nie zrozumiemy fizycznych podstaw naszych zachowań trudno jest tak naprawdę powiedzieć, co sama siła woli może zdziałać” komentuje Kravitz.

Rozszyfrowanie fizjologicznych przyczyn powodujących, że otyli ludzie są mniej aktywni fizycznie, może również przyczynić się do zmniejszenia piętna, którym obarczane są te osoby.

Przyszłe badania koncentrować się będą na zrozumieniu, w jaki sposób niezdrowe odżywianie wpływa na sygnały dopaminowe. Naukowcy planują również przyjrzeć się temu, w jakim tempie myszy będą powracać do normalnego poziomu aktywności, po przejściu na zdrową dietę i utracie wagi.

Źródło