7 lat temu

Lodowy hotel – atrakcja turystyczna nie dla zmarzluchów

Jeżeli szukasz niebanalnych propozycji i niestraszna ci zima, ten hotel może cię zainteresować.

Wishful Thinking

Niezwykły lodowy hotel jest jedną z atrakcji turystycznych w Szwecji. W chwili obecnej na świecie funkcjonuje kilka takich obiektów, jednak ten był pierwszy spośród nich. Założono go w 1989 roku w miejscowości Jukkasjärvi – 200 km od koła podbiegunowego.

Do tej pory hotel funkcjonował jedynie w zimie. Każdego roku był odbudowywany na nowo.

Skąd wziąć tyle lodu? Odpowiedź jest prosta – z rzeki a dokładnie rzeki Torne, która spływa z gór do morza. Jej bliskie sąsiedztwo umożliwia pozyskanie odpowiedniej ilości wody podczas budowy. Gdy konstrukcja topi się na wiosnę, woda wraca z powrotem do rzeki.

Dancers in the dark,

Bloki lodu ważą nawet kilka ton. Część z nich przeznaczana jest na konstrukcję hotelu, z części wykonywane są przeróżne lodowe rzeźby. Co roku wielu artystów z całego świata, przyjeżdża do Szwecji, aby na miejscu tworzyć niezwykłą sztukę.

Starania wielu ludzi i ogromny nakład prac, przynoszą efekty. Wnętrza hotelu są jedyne w swoim rodzaju. Co roku przyciągają kilkanaście tysięcy gości, którym nie przeszkadza ani wysoka cena, ani temperatury. W pokojach jest -5 ˚C, na zewnątrz często nawet -40 ˚C.

Oh Deer

Dancers in the dark,

The Victorian Apartment

You are my type

Once Upon a Time

Don't Get Lost

entrance-icehotel-sweden-2106-1400x932

IceHotel