7 lat temu

7 niezwykłych wynalazków zasilanych energią słoneczną

W batalii o czystą energię zaczyna uczestniczyć coraz więcej graczy. Oto kilka najciekawszych zastosowań energii słonecznej.

1. Balon napędzany energią słoneczną

balon-0

Chociaż wygląda prawie jak tradycyjny balon zasilany gorącym powietrzem, to jest napędzany w zupełnie inny sposób. Projekt został sfinansowany przez władze Bristolu, który chce uzyskać status pierwszej „zielonej” Stolicy Europy.

Cały sekret tkwi w materiale, z którego powstał balon. Pokryty jest w połowie specjalną tkaniną pochłaniającą energię słoneczną (z tego powodu ma niestety depresyjny czarny kolor). Druga, srebrna część materiału, pełni funkcję izolatora, zapobiegając utracie promieniowania słonecznego.

balon-1

Premierowy oraz zarazem testowy lot, balon zaliczył podczas 37. edycji międzynarodowego festiwalu balonowego w Bristolu w 2015.

Źródła: [1] [2]

2. PURE Tension

synthesis-dna_6c1cd65acae8e7b5d979ef713e3759d8

Choć eklektyczne samochody pozwalają nam pozbyć się problemu spalin i konieczności zakupu paliwa, nadal pozostaje problem wytworzenia energii eklektycznej, aby je zasilić. Rozwiązanie zaproponowała firma SDA Synthesis Design, projektując wspólnie z Volvo pawilon „PURE Tension” do ładowania samochodów elektrycznych, zasilany energią słoneczną.

Jak podkreślają twórcy organiczna i atrakcyjna przestrzennie forma stacji, została osiągnięta dzięki zastosowaniu specjalnych włókien fotowoltaicznych, zainstalowanych na konstrukcji z prętów węglowych. Materiał może pochłaniać zarówno światło naturalne, jak i sztuczne, dając energię wartości 60 Voltów.

synthesis-dna_473e907a3f2e1b75ffe708b02ad787d9

synthesis-dna_303a36efd88a88c3f348a5fcd0df41a1

synthesis-dna_5e8b7885f7ddab76c6ed075c99fd8f6c

Konstrukcja może zostać łatwo przebudowana, stając się równocześnie kioskiem pokazowym, lub stanowiskiem handlowym wyposażonym w prąd.

Źródło: [3]

3. Solarny okręt

turanor_planetsolar_world_largest_solar_powered_ship_1

Misją firmy PalnetSolar jest udowodnienie ludzkości, że posiadamy wystarczającą ilość wiedzy oraz zasobów, by uniezależnić się od paliw kopalnych i całkowicie przestawić się na energię słoneczną. Aby zademonstrować, że jest to możliwe, firma zbudowała zasilany energią słoneczną statek, który w latach 2010-2012 odbył podróż dookoła świata.

Jak chwali się firma „po 585 dniach żeglugi MS Tûranor PlanetSolar dotarł do Monako – punktu początkowego podróży dookoła świata, zasilany w 100% wyłącznie energią fotowoltaiczną”.

turanor_planetsolar_world_largest_solar_powered_ship_3

turanor_planetsolar_world_largest_solar_powered_ship_2

Statek po zakończeniu podróży pełni teraz funkcję pływającego laboratorium realizując badania i wyprawy naukowe.

Źródło: [4]

4. Gotowanie na słońcu

268169_81_36373_8o6altwkw

Firma GoSun wyspecjalizowała się w produkcji zasilanego słonecznie… sprzętu kuchennego.

Kuchenki, opiekacze oraz grille nie dość, że nie wymagają ognia ani brykietu są dodatkowo mobilne, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą na piknik.

Twórcy tej małej amerykańskiej firmy szukali sposobu na „zielone” gotowanie. Opracowane przez nich tuby do gotowania zachowują się jak izolatory cieplne, podgrzewając umieszczone w nich jedzenie. Niestety słoneczny grill nie zadziała w pochmurny dzień.

Źródło: [5]

5. Magazyn energii

crescent-dunes_2-solarreserve-jun2014_hi-1

Kolejnym problemem, jaki wiąże się z wykorzystaniem energii słonecznej, jest jej gromadzenie i przesyłanie. Nie można zebrać energii „na zapas” oraz przechowywać jej dłużej. Wyzwaniem jest dostarczenia mocy w szczytowych okresach popytu oraz zapewnienie niezawodnego systemu transportowego.

Tym problemem zajęła się amerykańska firma SolarReserve oferująca zintegrowany system nie tylko pozyskiwania energii, lecz również jej magazynowania.

Jak ogłasza na swojej stronie internetowej „hybrydowe rozwiązania Concentrated Solar Power oraz Photovoltaics eliminują problemy związane z niestabilnością projektów fotowoltaicznych, zapewniając jednocześnie oszczędną i niezawodną energię elektryczną”.

Źródło: [6]

6. Słoneczny samolot

solar-impulse-plane-circumnavigates-globe-without-single-drop-of-fuel-5

Kolejna zasilana słonecznie podróż dookoła świata – tym razem samolotem wyprodukowanym przez szwajcarską firmę Solar Impulse.

Lot zrealizowany w lipcu 2015 roku zajął 5 dni i 5 nocy – bez paliwa, na trasie z japońskiego Nagoja na Hawaje.

Przypominający wyglądem szybowiec samolot na swoich ogromnych skrzydłach miał zamontowane panele słoneczne. Lekka kompozytowa konstrukcja była w stanie pomieścić tylko jednego pilota.

solar-impulse-plane-circumnavigates-globe-without-single-drop-of-fuel-24

solar-impulse-plane-circumnavigates-globe-without-single-drop-of-fuel-23

Pionierski lot miał jednak nie tyle „przenosić pasażerów, lecz przesłanie” – jesteśmy w stanie zredukować o połowę emisję zanieczyszczeń przez zastąpienie starych technologii, opartych na paliwach kopalnych, ekologiczną energią.

Solar Impulse ustanowił równocześnie dwa rekordy świata: czasu trwania samotnego lotu i uzyskanej wysokości przez maszyny zasilane energią słoneczną.

Źródło: [7]

7. Rawlemon Solar Devices

rawlemonsolarsphere-7-900x599

Technologie słoneczne to nie tylko inteligentne domy czy słoneczne samoloty. Twórcy firmy Rawlemon mają coś do zaoferowania również zwykłym zjadaczom chleba, a mianowicie przenośny generator energii zasilany słońcem, którym możecie m.in. naładować telefon czy wykorzystać jako lampkę.

Urządzenie opiera się na innowacyjnym rozwiązaniu hiszpańskiego designera, który opracował projekt sferycznego kolektora słonecznego. Dzięki kulistym kształtom promienie wędrującego po nieboskłonie słońca cały czas dotykają powierzchni kolektora, pozwalając na optymalne wykorzystanie dnia do pozyskiwania energii.

rawlemon-solar-power-5

ball_main

rawlemon-solar-power-6

Źródło: [8]