7 lat temu

Najwyższe drzewo tropikalne na świecie

Naukowcy ogłosili odkrycie najwyższego tropikalnego drzewa na świecie. Liczące 94,1 metrów drzewo w Borneo przyćmiewa poprzedni rekord.

7141400253-1_1024

Oprócz znalezienia najwyższego drzewa w tropikach, badania zidentyfikowały również kolejne 49 najwyższych drzew – z których każde liczy więcej niż 90 metrów wysokości – co czyni rejon, w którym rosną bezprecedensowym rekordzistą z 50 olbrzymami na jednym obszarze.

Odkrycie pojawiało się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak inny zespołów botaników z Uniwersytetu Cambridge, ogłosił na pierwszych stronach gazet odkrycie tropikalnego drzewa wysokości 89,5 m w rezerwacie Maliau Basin w malezyjskim regionie Sabah.

Zespół ze Stanforda wykorzystał skaning laserowy aby znaleźć inny rezerwat w Sabah zwany Danum Valley – zawierający jeszcze wyższe okazy.

Naukowcy zidentyfikowali wysokość drzew z samolotu zwanego Carnegie Airborne Observatory, który wykorzystuje systemy laserowe do mierzenia i tworzenia map krajobrazów w trzech wymiarach.

„Technika ta polega na wystrzeliwaniu 500.000 laserowych sygnałów na sekund. Daje bardzo szczegółowy obraz 3D poszycia lasu od jego dachu aż po poziomu gruntu” wyjaśnił szef zespołu badawczego Gregory Asner. „Następnie przetworzyliśmy cyfrowo i przeczesaliśmy dane dla najwyższych punktów”.

Z informacjami uzyskanymi w tej sposób Asner powrócił do tego obszaru helikopterem, aby wyłapać najwyższe tropikalne drzewa w morzu zieleni. Jako że wcześniej drzewo obserwowano zdalnie, dopiero teraz naukowcy mieli szansę aby potwierdzić odkrycie.

Drzewo może naleźeć do gatunku Meranti z rodziny Shorea obejmującego prawie 200 gatunków drzew rodzinnych dla lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej. Borneo jest domem dla 130 gatunków z tej grupy, które mogą żyć nawet setki lat, jednak wiele z nich jest zagrożona wycięciem.

tallest-tropical-tree

Aby potwierdzić ostatecznie gatunek, zespół zamierza odwiedzić każdy z 50 najwyższych okazów w ciągu najbliższych tygodni.

„Niezwykłe jest to, że nasz rekordzista jest otoczony z każdej strony przez prawie tak samo wysokie drzewa!” powiedział Asner. „Trzy z nich górują nad resztą jak bracia. Krążyliśmy nad nimi może 10 razy zanim pilot powiedział, że musimy wracać – prawie płakałem widząc to”.

Wynik jest zdumiewający jednak tytuł najwyższego drzewa na świecie (poza tropikiem) przypada rosnącej w Kalifornii sekwoi (Sequoia sempervirens), która jak zostało zmierzone liczy aż 115,5 metrów, stawiając nawet gigantyczne Shorea w cieniu.

President, jedna z najwyższych gigantycznych sekwoi świata

President, jedna z najwyższych gigantycznych sekwoi świata.

Oprócz pomiaru fizycznej postury drzew, celem badań było zrozumienie zdrowia i zasad rozprzestrzeniania się tych populacji lasów, by lepiej chronić je przed zagrożeniami.

„Wysokość schodzi na bok, ta praca naprawdę podkreśla wartość ochrony lasów pierwotnych” powiedział członek zespołu Glen Reynolds dla National Geographic.

„Te stare drzewa można znaleźć tylko w lasach pierwotnych, z których wiele nie jest odpowiednio chronionych. Szczegółowa mapa będzie przydatna dla ustalenia priorytetów ochrony. Ochrona potrzebuje inspiracji, a te olbrzymy z Borneanskiej dżungli dają ją nam” mówi Asner.

„To odkrycie jest darem dla nauki, dla ludzi z Sabah Borneo i całego świata”.

Wyniki zostały przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Heart of Borneo 2016.