7 lat temu

Genialny wynalazek trzynastolatki

Kolejni laureaci corocznego konkursu na młodego naukowca Ameryki.

maanasa-mendu-1020x610

Trzynastoletnia uczennica z Ohio opracowała nowy rodzaj energooszczędnego urządzenia do zamiany energii słonecznej w prąd. Za swój wynalazek została nagrodzona główną nagrodą w konkursie dla młodych naukowców Discovery Education 3M Young Scientist Challenge 2016.

Uczęszczająca do dziewiątej klasy Maanasa Mendu odbierając nagrodę powiedziała, że do wynalazku zainspirowała ją wizyta w Indiach. W czasie wakacji odkryła, że ludziom w tym kraju brakuje możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb takich jak dostęp do czystej wody czy oświetlenia.

Początkowy pomysł Mendu zakładał wykorzystanie tylko energii wiatrowej. W ciągu kolejnych trzech miesięcy trwania konkursu uczennica pod opieką inżyniera Margaux Mitera pracowała nad bardziej zaawansowanym systemem, który był inspirowany sposobem funkcjonowania roślin.

Mendu postanowiła stworzyć „liście słoneczne”, które wykorzystywałyby energię drgań.

Jej materiał pobiera energię z deszczu, wiatru i słońcem za pomocą ogniw słonecznych i materiału piezoelektrycznego, który odbiera drgania i przekształca je w energię użytkową, Biznes Insider szacuje, że koszt produkcji liścia nie powinien przekraczać 5 dolarów.

13latka

Prócz splendoru uczennica za tytuł „najlepszego młodego naukowca Ameryki” otrzymała również nagrodę 25.000 dolarów na rozwój swojego wynalazku.

„Każdego roku konkurs Discovery Education 3M przypomina nam o inspirującej pomysłowości najmłodszego pokolenia w stosowaniu praw nauki do krytycznego i kreatywności rozwiązywania rzeczywistych problemów” powiedział Bill Goodwyn, prezes i CEO Discovery Education.

image

Laureaci drugiego, trzeciego i czwartego miejsca otrzymali po 1,000 dolarów nagrody:

  • Rohan Wagh (14 lat) za innowacyjne wykorzystanie naturalnego metabolizmu bakterii do wytwarzania energii,
  • Kaien Yang  (13 lat) za użycie pestek dyni do wytworzenia biopaliwa oraz bioplastiku, który redukuję ilość zanieczyszczeń emitowanych przez materiał,
  • Amelia Day (14 lat) za wykorzystanie informacji sensorycznej, by pomóc odbudować połączenia nerwowe w mózgu w trakcie rehabilitacji.

Imponujące!

Chcielibyście, aby w naszym kraju odbywały się konkursy dla uzdolnionej młodzieży?