8 lat temu

Twarze naszych przodków

Ewolucja ludzkiej twarzy, jaka dokonała się na przestrzeni 6 milionów lat, przedstawiona na półtoraminutowym filmie. Zobaczcie, jak bardzo się zmieniliśmy.

Codziennie patrzysz na siebie w lustrze. Jak zrobisz to następnym razem, pomyśl o tych wszystkich milionach lat ewolucji, które cię ukształtowały. Spróbuj to sobie wyobrazić.

Palaeo artysta John Gurche stworzył 90-sekundowy filmik, który zabierze Cię na wizualną wycieczkę, do początków naszego gatunku.

Film powstał w 2013 roku i od tamtego czasu stracił nieco na aktualności gdyż naukowcom udało się odkryć nowych przodków naszego gatunku. Rekonstrukcja pozostaje jednak nadal wartościowa.

Film zaczyna się Sahelantrop tchadensis, jednego z najstarszych znanych przodków człowieka, który żył między 7 i 6 milionów lat temu w środkowo-zachodniej Afryki. Uważa się, że chodził wyprostowany i łączył w sobie zarówno małpie, jak i ludzkie cechy. Następnie płynnie przechodzimy do gatunków takich jak Australopithecus afarensis (aka Lucy) , Homo heidelbergensis i oczywiście Homo neanderthalensis, a twarze nabierają powoli coraz bardziej „ludzkiego” wyglądu.

Szczególnie uderzające jest to, jak pewne rysy twarzy nie zmieniają się, nawet przez ponad 7 milionów lat. Ludzie wybrani przez artystę do tej animacji nie przedstawiają całego gatunku, koncentrują się na przodkach anglosaskich.

Gurche stworzył modele twarzy naszych przodków we współpracy z Human Origins Program w Smithsonian’s Museum of Natural History. Efekty współpracy wydano również w postaci książki Shaping Humanity.

Animacja i rekonstrukcje twarzy to nie tylko dzieła sztuki. Opracowana ściśle na podstawie odnalezionych skamieniałych szczątków, stworzono najbardziej dokładne modele, na ile było to możliwe.

To wspaniałe, że istnieją artyści, którzy współpracują z archeologami i dokonują takich rekonstrukcji. Czym innym jest czytać opis, a czym innym zobaczyć, jak zachodziły ewolucyjne zmiany.