8 lat temu

Wenus mogła być kiedyś planetą przyjazną dla życia

Wenus mogła mieć płynne oceany i możliwą do życia temperaturę przez 2 miliardy lat swojej wczesnej historii – takich wniosków dostarczyli naukowcy z NASA dzięki zastosowaniu programu modelowania klimatu planety.

ancient-venus-new

Tak wyglądałaby prawdopodobnie pradawna Wenus pokryta oceanami. Źródło: NASA

Odkrycie opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters zostało zobrazowane za pomocą modelu podobnego do symulacji przyszłych zmian klimatycznych na Ziemi.

„Wiele z narzędzi używanych do modelowania zmian klimatu na Ziemi może być zastosowanych do badania klimatu na innych planetach, zarówno przeszłych i obecnych,” powiedział Michael Way główny autor badania z Goddard Institute for Space Studies (GISS).

„Wyniki te pokazują, że na starożytnej Wenus mogło być zupełnie inaczej niż obecnie”.

Wenus jest współcześnie piekielnym światem. Ma miażdżącą 90 razy grubszą od Ziemskiej atmosferę, pełną dwutlenku węgla. Prawie nie występuje tam para wodna. Temperatury sięgają 462 stopni Celsjusz na powierzchni.

Naukowcy od dawna teoretyzują, że Wenus utworzona została z substancji podobnych do Ziemi, ale podążyła inną ścieżkę ewolucyjną.

Ziemia vs Wenus

Ziemia vs Wenus

Oceany

Pomiary pionierskiej misji NASA na Wenus w 1980 roku zasugerowały, że planeta pierwotnie mogła mieć ocean. Jednak jest ona bliżej Słońca niż Ziemia i dociera do niej znacznie więcej światła. W rezultacie z początkowo morskiej planety odparowały wody. Rozdzielając cząsteczki wody przez promieniowanie ultrafioletowe wodór uciekł z powierzchni planety.

Bez wody na powierzchni dwutlenek węgla przedostał się do atmosfery, co doprowadziło do tak zwanego niekontrolowanego efektu cieplarnianego, który utworzył obecne warunki.

Atmosfera

Wcześniejsze badania wykazały również, że szybkość obracania się planety wokół własnej osi wpływa na możliwości zmiany klimatu. Jeden dzień na Wenus trwa 117 dni ziemskich.

Do niedawna zakładano, że gęsta atmosfera, taka jak na współczesnej Wenus, jest wymogiem dla powolnego tempa rotacji planety. Jednak nowsze badania wykazały, że cienka atmosfera, taka jak współczesnej Ziemi, mogłaby wywołać ten sam rezultat. Oznacza to, że starożytna Wenus z atmosferą podobną do tej na ziemi mogłaby mieć tę samą prędkość rotacji co dziś.

Topografia

Innym czynnikiem, który wpływa na klimat planety jest topografia. Zespół GISS postulował, że pradawna Wenus miała więcej lądu całkowitego od Ziemi, zwłaszcza w strefach tropikalnych.

To ograniczałoby ilość wody odparowanej z oceanów, a w rezultacie powstanie efektu cieplarnianego przez parę wodną.

Ten rodzaj powierzchni jawi się jako idealny do zamieszkania; wydaje się posiadać wystarczającą ilość wody, aby wspierać życie, z wystarczającą ilością ziemi, aby zmniejszyć czułość planety na zmiany spowodowane światłem słonecznym.

Hipotetyczny model

Zespół z instytutu GISS stworzył symulację hipotetycznych warunków młodej Wenus z atmosferą podobną do ziemskiej, dniem bieżącej długości i płytkim oceanem zgodnie z danymi z sondy Pionier.

Naukowcy dodając informacji o topografii planety, pozyskanych przez misję Magellan z 1990, napełnili niziny wodą, pozostawiając odsłonięte wyżyny jako kontynenty. W badaniu uwzględniono także dawne warunki słoneczne, które było do 30 procent ciemniejsze niż obecnie. Mimo to Wenus wciąż otrzymywała około 40 procent więcej światła słonecznego niż Ziemia dzisiaj.

„W symulacji GISS, przy powolnym wirowaniu Wenus ekspozycja słonecznej strony na światło trwa przez prawie dwa miesiące ” skomentował Anthony Del Genio.

„To nagrzewa powierzchnię i wywołuje deszcz, wytworzony przez grube warstwy chmur, które działają jak parasol, chroniąc powierzchnię przed znacznym ogrzewaniem. Wynikiem jest średnia temperatura kilka stopni chłodniejsza niż dzisiaj na Ziemi. „

Badania przeprowadzono w ramach programu Planetary Science Astrobiology NASA, programu nauki o egzoplanetach (NExSS), którego celem jest poszukiwanie życia na planetach krążących wokół innych gwiazd, lub poszukiwania nowych egzoplanet, łącząc wiedzę z astrofizyki, nauk planetarnych, heliofizyki i nauk o Ziemi.

CZYTAJ TAKŻE:
– Mars posiadał kiedyś atmosferę umożliwiającą istnienia życia!
– Szokująca hipoteza – ludzie nie wyewoluowali na Ziemi!