8 lat temu

Interaktywne video – nowa technologia MIT w produkcji filmowej

Inżynierowie z MIT przedstawili właśnie światu nową technologię video pozwalającą otrzymać responsywny materiał filmowy.

mitresearchidv

Po nagraniu zaledwie krótkiego fragmentu, otrzymujemy materiał dający wiele możliwości. Idąc o krok dalej od technologii rozszerzonej rzeczywistości, Interactive Dynamic Video (IDV) pozwala na użycie tradycyjnej kamery do tworzenia realistycznych efektów specjalnych.

Czym jest powstałe w wyniku nowej technologii interaktywne video?

To materiał, który pozwala nam na symulację realistycznego ruchu zarejestrowanego obiektu, zgodnie z naszą wolą – możemy animować zarejestrowany już obiekt w czasie rzeczywistym, używając specjalnego programu.

Do czego możemy to wykorzystać?

Technika otwiera nowe możliwości głównie w dziedzinie inżynierii i sztuki.

Architekci mogą przykładowo wykorzystać ją do sprawdzania stanu strukturalnego budynków lub mostów, symulując zachowanie się obiektów na różne siły fizyczne. Niskobudżetowi filmowcy mogą wykorzystać ją do tworzenia realistycznych grafik komputerowych.

Jak wyjaśniają twórcy pomysłu jednym z głównych problemów obecnie używanych technik animacji komputerowej jest to, że zaanimowany przez grafików komputerowy obiekt zostają „wklejony” do świata zarejestrowanego tradycyjną kamerą. Powoduje to, że grafika nie jest w stanie oddziaływać na tło, w którym zostaje osadzona, ponieważ poszczególne części obrazu powstawały osobno.

Przykładowo, stworzony komputerowo dinozaur, nie jest w stanie spowodować, że otaczające go drzewa (nakręcone zwykła kamerą) będą falować pod wpływem jego ruchu. Problem ten rozwiązuje się obecnie przez naniesienie na obraz całego szeregu kolejnych stworzonych komputerowo obiektów, które zostają odpowiednio zaanimowane.

Jak to działa?

Opracowana przez inżynierów z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) technika pozwala na zastosowanie innego rozwiązania. Rejestrując krótki fragment filmu przedstawiającego obiektu w ruch, np. drgające na wietrze drzewo, wprowadzamy materiał do specjalnego programu, którzy analizuje ten ruch.

Odpowiedni algorytmy bada drobne, prawie niewidzialne wibracje przedmiotu pozwalając tworzyć symulację wideo naturalnego ruchu. W efekcie użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z filmem przy użyciu kursora, pociągając w różnych kierunkach obraz, wywołując na ekranie naturalną dla przedmiotu reakcję.

„Nie jesteśmy zbyt dobrzy w tworzeniu interakcji pomiędzy rzeczywistymi obiektami a wirtualnymi. Wstawianie wirtualnych postaci do rzeczywistego świata może być o wiele bardziej realistyczne jeśli umożliwimy im realistyczną interakcję”.

Technika analizy ruchu daje również możliwość przewidywania zachowań obiektów.

„Jeśli chcesz przewidzieć reakcję obiektu na różne siły możesz zaobserwować jego reakcje na istniejące siły zakładając, że w podobny sposób będzie on reagował z nowymi”.

Jak dokładnie działa technologia wyjaśniają twórcy na poniższym filmiku: