8 lat temu

Najpiękniejsze zamki w Polsce

Od eleganckich królewskich rezydencji po nietypowe pałace ekscentrycznych zamożnych rodów – turystyka zamkowa w naszym kraju oferuje wiele możliwości.

Wawel

wawel-1

Katedra na Walwelu

Bez wątpienia jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce. Siedzibą królów i stolica kraju był przez prawie cztery stulecia (od 1333 do 1795). Wzniesiony na wzgórzu wawelskim, na którym znajduje się ślady ludzkiej bytności od czasów paleolitu, zamek powstał w epoce Kazimierza Wielkiego.

wawel-3

Wawel, dziedziniec zewnętrzny. Zdjęcie FotoCavalo/wikimedia

wawel-4

Wawel widok z drugiej strony Wisly. Zdjęcie Mariclol/wikipedia

Początkowo w romańskim stylu zamek był odnawiany kilkakrotne by w okresie renesansu nadać mu ostateczny wygląd. Przystająca do zamku katedra wawelska była miejscem koronaci 36 polskich królów. Jest również miejscem pochówku części z nich oraz wybitnych artystów i zasłużonych postaci.

wawel-2

Renesansowy dziedziniec zamku – skrzydło wschodnie i południowe. Zdjęcie Zetpe0202/wikipedia

Zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco.

Łańcut

Widok od frontu. Zdjęcie Mach240390/wikipedia

Widok od frontu. Zdjęcie Mach240390/wikipedia

Miasto Łańcut zostało założone w XIV wieku prze Kazimierza Wielkiego – twórcę wawelskiego zamku. Jednak pałac w Łańcucie był rodzinną posiadłością rodu Lubomirskich. Powstały w XVII wieku pałac został przebudowany w XVIII wieku na modłę ówczesnej mody przez Izabelę Lubomirską – potężne fortyfikacje zastąpiono zespołem parkowym.

Łańcut_-_Zamek_Lubomirskich_i_Potockich,_widok_od_strony_Ogrodu_Włoskiego_-_IMG_1183

Widok od strony Ogrodu Włoskiego. Zdjęcie: Marcin Wróbel/wikipedia

800px-Łańcut_Palace_-_powozownia_16

Powozownia. Zdjęcie: Piotrus/wikipedia

Obecnie w pałacu mieści się muzeum, którego wnętrza uważane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce, z których najbardziej reprezentatywne są klasycystyczne Sala Balowa, Wielka Sala Jadalna i niezwykły Teatr Dworski. W pałacu oglądać można również kolekcję wozów i bryczek jak również trofeów myśliwskich, które przywiózł z Afryki jeden z ostatnich władców posiadłości.

Zamek królewski w Warszawie

800px-Plac_Zamkowy_s

Plac Zamkowy. Zdjęcie: Spens03/wikipedia

Kolejna z królewskich rezydencji pełniąca tę funkcję między XVI a XVIII wiekiem, po przeniesieniu dworu z Krakowa do Warszawy.

Wcześniej pałac należał do książąt Mazowsza. Niestety pałac został całkowicie zniszczony przez Niemców w czasie działań wojennych. Został kompletnie odbudowany dopiero w latach ‘80 XX wieku.

800px-Zamek_królewski_fasada_saska_04

Fasada saska. Zdjęcie: Szczebrzeszynski/wikipedia

Pokój_Żółty_Zamek_Królewski_w_Warszawie

Pokój żółty. Zdjęcie: Adrian Grycuk/wikipedia

Zamek_Królewski_w_Warszawie_-_04

Sypialnia królewska: Carlos Delgado/wikipedia

W zamku mieści się kolekcja portretów królów polskich oraz zbiór dwudziestu trzech XVIII-wiecznych pejzaży Warszawy, podarowanych przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pałac w Wiśniczu

Zamek mieszkalny częściowo w barokowym częściowo renesansowym stylu należał do rodziny Kmitów, by po serii przejęć trafić finalnie do rąk Lubomirskich.

Otoczony potężnymi fortyfikacjami zamek został po serii prac renowacyjnych odbudowany z ruiny, obecnie w jego wnętrzu mieści się skromna wystawa zdjęć prezentujących dawne oblicze zamku i zabytkowe meble, obradując wystrój wnętrz.

Zamek w Malborku

Panorama_of_Malbork_Castle,_part_4

Panorama. Zdjęcie: DerHexer/wikipedia

Zbudowany w gotyckim stylu zamek został wzniesiony w latach 1274 – 1457 przez rycerzy z Zakonu Krzyżackiego, którzy otrzymali ziemie w darze od polskiego księcia mazowieckiego.

Panorama od strony Nogatu. Zdjęcie: Thomas Stegh/wikipeadi

Panorama od strony Nogatu. Zdjęcie: Thomas Stegh/wikipedia

Pozostaje jednym z największych europejskich zamków średniowiecznych, a ponadto jest jedną z największych ceglanych budowli wniesionych przez ludzki. Znajduje się w malowniczym miejscu: na półwyspie, otoczonym rzeką Nogat z dwóch stron.

742px-Castillo_de_Malbork,_Polonia,_2013-05-19,_DD_17

Kaplica św. Anny na zamku w Malborku. Zdjęcie: Diego Delso/wikipedia

636782_Malbork_zamek_wielki_refektarz_02

Wielki refektarz. Zdjęcie: Dawid Galus/wikipedia

Co roku w lipcu mieszkańcy Malborka inscenizują historyczne oblężenie twierdzy, upamiętniając konflikt między Krzyżakami a Polakami, który wybuchł w 1410 roku.

Zamek w Gołuchowie

Wzniesiony w połowie XVI wieku jest jednym z najczęściej odwiedzanych pałaców w kraju. W późniejszych wiekach jego konstrukcja została zmieniona, aby przypominał znane francuskie zamki z doliny Loary.

Gołuchów_Castle_03

Dziedziniec. Zdjęcie: Michał Babilas/wikipedia

Goluchow_palac_(2)

Widok z podzamcza. Zdjęcie: Jan Jerszyński/wikipedia

Jednym z najbardziej znanych właścicieli zamku była księżna Izabela Czartoryska, która umieściła tutaj całą swoją kolekcję sztuki – nadal otwartą do oglądania dla zwiedzających. Oryginalne wnętrza i XIX wieczne meble zostały dobrze zachowane i stanowią ważny aspekt pałacu.

Zamek w Kórniku

Kórnik

Zamek z lotu ptaka. Zdjęcie: Monika Mężyńska/wikipedia

Zbudowany w tym miejscu średniowieczny zamek przeszedł gruntowną przebudowę trzy razy – w XVI, XVIII i XIX wieku, powodując kompletną zmianę pierwotnej wersji. W 2011 roku pałac został wpisany na listę zabytków.

800px-Kornik_(js)

Zamek w obecnym kształcie, od strony południowej. Zdjęcie: Jerzy Strzelecki/wikipedia

Z zamkiem wiąże się legenda, iż jest on nawiedzany przez jego z dawną właścicielkę Teofilię, której portret w białej sukni dał początek legendzie o Białej Damie.

800px-655070_muzeum_w_zamku_Kórnik_(1)

Wnętrze zamku. Zdjęcie: wikipedia

Oprócz wnętrz zwiedzający mogą zobaczy również kolekcję wozów oraz arboretum.

Zamek Moszna

Zamek_Moszna_-_wschodnie_skrzydło

Wschodnie skrzydło. Zdjęcie: Poconaco/wikipedia

XVII wieczny zamek w Mosznej na Śląsku jest jednym z najbardziej ekstrawaganckich pałaców w Polsce. Mimo iż pierwotnie został zaprojektowany jako barokowy, wschodnie skrzydło zostało przebudowane w stylu neogotyckim a zachodnie w neorenesansowym.

Zamek posiada 99 wież i przypomina magiczne miejsce rodem z Harrego Pottera i filmów Disneya.

Zdjęcie: wallpaperhd.pk

Zdjęcie: wallpaperhd.pk

800px-Zamek_Moszna_-_tyły_zamku

Zamek Moszna jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na Opolszczyźnie w miejscowości Moszna, która znajduje się w połowie drogi z Krapkowic do Prudnika. Według jednych źródeł nazwa wsi pochodzi od słowa moszna – w topografii oznaczającego dolinę, natomiast inne źródła informują, iż nazwa wsi związana jest z rodziną Moschin, która w XIV wieku przybyła w tę okolicę. Zamek Moszna w przeszłości należał do rodu Tiele-Wincklerów, a od roku 1972 aż po dzisiaj, w jego murach swoją działalność prowadzi Centrum Terapii Nerwic. Zdjęcie: Fotografikon/wikipedia

Przez ostatnie dziesięciolecia w tym malowniczym miejscu mieścił się… szpital psychiatryczny. Obecnie prócz muzeum i restauracji zamek organizuje też młodzieżowe obozy letnie.

Zamek w Książu

Perła Górnego Śląska to trzeci największy zamek w Polsce, którego historia sięga XIII wieku.

Jego burzliwe losy spowodowały, że pałac miał wielu właścicieli, przechodząc pod kontrolę różnych rodów, frakcji i krajów. Dzięki temu jego piękne apartamenty gościły wiele wybitnych osobistości takich jak Winstona Churchilla lub rosyjskiego cara Mikołaja I Romanowa.

Dziś na zamku oferowane są wycieczki, pałac jest siedzibą dwóch restauracji, jak również trzech hoteli.

Zamek Krzyższtopór

Zdjęcie: furmanek.pl

Zdjęcie: furmanek.pl

Dziś stanowiący ruiny zamek Krzyżtopór znajduje się w województwie świętokrzyskim. Pomimo jego złego stanu, nadal warto go odwiedzić, dla doskonale symetrycznej konstrukcji i ciekawej historii, związanej z okultystycznymi mitami i czarną magią.

Co kilka miesięcy organizowane są pokazy artyleryjskie, koncerty, zajęcia taneczne i walki rycerskie więc warto sprawdzić z wyprzedzeniem, co szykuje się na nasze przybycie.

Zamek Czocha

galeria_003

Zdjęcie: stri.ms

Twierdza Śląska u podnóża Gór Izerskich została zbudowana w XIII wieku na polecenie króla Czech. Później została przejęta przez książąt śląskich i drezdeńskich przemysłowców. W czasie II wojny światowej mieścił szkołę kadetów niemieckiej Abwehry.

Zamek Czocha służył wielokrotnie jako plan filmowy. Mieści się w nim hotel i restauracja. W lecie organizowane są pojedynki rycerskie.

Zamek znajduje się w pobliżu polsko-czeskiego przejścia granicznego w Miłoszowie.

Pieskowa Skała

800px-Zamek_w_Pieskowej_Skale_(kubos16)717

Zamek. Zdjęcie zrobione od strony Maczugi Herkulesa. Zdjecie: Kubos16/wikipedia

Jest to najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd – średniowiecznym systemie umocnień wybudowanych przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Twierdza znajduje się na niedostępnym wapiennego urwisku w Ojcowskim Parku Narodowym, w pobliżu Krakowa.

800px-Pieskowa_Skała_ogród_zamkowy

Ogród zamkowy. Zdjęcie: Jan Jerszyński/wikipedia

800px-Dolina_Prądnika

Dolina Prądnika, Ojcowski Park Narodowy. Zdjęcie: Jan Jerszyński/wikipedia

Malownicza sceneria jest wzbogacona przez pobliskie ostańce skalne, najpopularniejszy – Maczuga Herkulesa nazwę zawdzięcza niesamowitemu kształtowi.

W XVI wieku gotycki zamek przekształcono w renesansową rezydencję. Obecnie mieści się tu wystawa sztuki europejskiej, która jest regionalnym oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki Wawelskiego Zamku Królewskiego.

Zamek w Niedzicy

Malowniczy krajobraz Pienin służy jako tło dla jednej z najpiękniejszych polskich twierdz – średniowiecznego zamku Dunajec, zwanego obecnie zamkiem w Niedzicy.

765px-Niedzica_-_Zamek_Dunajec_-_dziedziniec

Dziedziniec. Zdjęcie: Mariusz Rzepkowski /wikipedia

800px-Zamek-w-Niedzicy-Dziedziniec

Dziedziniec zamkowy. Zdjęcie: Krzysztof Kozłowski/wikipedia

800px-Zamek_w_Niedzicy-baszta

Baszta. Zdjęcie: Marcello002/wikipedia

Został zbudowany w XIV wieku na wapiennym wzgórzu nad brzegiem Dunajca. Dziś znajduje się tutaj sztuczne jezioro Czorsztyńskie.

Widok z zamku w Niedzicy na Jezioro Czorsztyńskie. Zdjęcie: LoMit/wikipedia

Widok z zamku w Niedzicy na Jezioro Czorsztyńskie. Zdjęcie: LoMit/wikipedia

Twierdza była początkowo w posiadaniu władców węgierskich i dopiero po I wojnie światowej znalazła się na terytorium Polski. Mieści się w nim muzeum historii regionalnej i dobrze urządzona sala tortur w lochach. Twierdza oferuje zakwaterowanie i kolacje w restauracji.