Mikroarchitektura dla pszczół
Prawie pięciometrowy ul stanął niedawno w centrum Mediolanu. Konstrukcja nazywająca się Honey Factory (Fabryka Miodu), zaprojektowana została przez włoskiego architekta Francesco Faccina.
Nowoczesny pszczeli ul zawiera w sobie wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do produkcji przez owady słodkiego miodu.
Zainstalowana w ogrodzie Muzeum Wzornictwa w Mediolanie budowla, została zaprojektowana tak, by uchronić jej małych mieszkańców przed dziećmi oraz wandalami.
Dodatkowo jej kształt ma utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci, chronić rój przed złą pogodą i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza – można więc powiedzieć, że pszczoły wkroczyły w XXI wiek!
Czworoboczna konstrukcja nie jest do końca symetryczna, idąc w górę powoli zwęża się, tworząc szpiczasty dach.
Taka wydłużona, kominowa architektura sprawia, że pszczoły wylatując z ula znajdują się od razu na odpowiedniej wysokości – ponad głowami przechodniów, a nie wśród nich. Takie rozwiązania pozwala utrzymać pszczoły daleko od ludzi, którzy mogliby je skrzywdzić.
Tylne drzwi konstrukcji są wyposażone w metalową siatkę, dzięki czemu można zajrzeć do środka, podglądać owady czy pszczelarza podczas pracy.
Konstrukcja umieszczona w centrum Mediolanu ma promować ideę miejskiego chowu pszczół oraz pogłębiać wiedzę na temat ich hodowli i płynących z niej korzyści dla środowiska.
„Honey Factor będzie pełnić ważną edukacyjną rolę, umożliwiając mieszkańcom zbliżenie się i obserwację tego złożonego i fascynującego świata owadów, słuchając jednocześnie bzyczenia pszczół” mówi o swoim projekcie Faccin.
„Pszczoły produkują odżywczy i pełnowartościowy pokarm bazując wyłącznie na przetwarzaniu naturalnych elementów, a wytworzony przez nie produkt nie wymaga żadnej dalszej obróbki – produkt od producenta przechodzi bezpośrednio do konsumenta”.
Włoski projekt wpisuje się w nowy trend pracy nad poprawą kondycji pszczół i starań na rzecz zachęcenia ich do życia, nie tylko na wsiach, ale i w nowoczesnych miastach.