8 lat temu

Domowa apteczka z produktów spożywczych

Domowe sposoby leczenia, które pomogą łagodzić objawy różnych schorzeń.

domowe-leczenie

Zobaczcie jakie zastosowanie mogą mieć zwykłe produkty spożywcze w walce z problemami zdrowotnymi. Wiele z nich zapewne znajduje się w już waszej kuchni, czy wiedzieliście jednak o ich dodatkowych właściwościach?

Nieświeży oddech

 • Istnieje powód dlaczego w tradycyjnych indyjskich domach częstuje się gości nasionami kardamonu po posiłku. Te małe pełne przeciwutleniaczy nasiona mają silny orzeźwiający smak, który oczyszcza jamę ustną i pozostawia przyjemny smak. Rzucie ich po posiłku pomaga uporać się z nieświeżym oddechem.
 • Innym domowym produktem, który może pomóc jest zwykły jogurt naturalny. Kultury bakterii zawarte w jogurcie pomagają neutralizować bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Ważne jednak aby nie miał w sobie dodatków: cukry ani owoców.

Problemy żołądkowe

 • Dobroczynne właściwości imbiru dla naszego przewodu pokarmowego są znane szczególnie w Azji. Kawałki krojonego, świeżego imbiru są pierwszą linią obrony przed rozstrojem żołądkowym i nudnościami, szczególnie może przydać się w czasie egotycznych podróży.
 • Kompot z suszu, popularny jedynie w czasie świąt, nie bez powodu znaleźć można na wigilijnym stole – sok z suszonych śliwek pomaga na zaparcia. Sorbitol i rozpuszczalne włókna roślinne znajdujące się w suszonych śliwkach wspierają dobre bakterie w jelitach i przyczyniają się do poprawy perystaltyki, rozbawiając się z zaparciami.
 • Napar z kory dębowej jest bardzo skutecznym środkiem na biegunkę. Ma działanie odkażające. Można stosować go także wspomagająco w leczeniu hemoroidów oraz we wszelkich stanach zapalnych.

 

Choroba lokomocyjna

 • Oliwki mogą pomóc w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej! Taniny zawarte w oliwkach mogą pomóc przezwyciężyć pierwsze nudności, powodując wysuszenie ust. Niestety nie mogą jeśli już zaczęły się torsje. Po oliwki najlepiej sięgnąć gdy poczujemy pierwsze oznaki pogorszenia się naszego stanu.

Przeziębienie

 • Zapewne również nikogo nie zdziwi umieszczanie rosołu na tej liście jako remedium na przeziębienie i inne jesienne choroby. Rosół jest pełen odżywczych skalników – buliony na kości zawierają aminokwas zwany cesteiną, która pomaga redukować wydzielanie substancji przez śluzówkę w drogach oddechowych i płucach.
 • Płukanie gardła roztworem ze zwykłej soli kuchennej może być bardzo pomocne w czasie przeziębienia. Pomaga to w zmniejszeni obrzęku gardła i łagodzi ból usuwając nadmiar płynu z zakażonych tkanek. Porcję soli morskiej należy rozpuścić w szklance wody i przepłukiwać gardło.
 • Na przeziębienie skuteczny będzie również czosnek. Jest to naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, a nawet obniża ciśnienie krwi. Ugotowany czosnek traci swoje właściwości lecznicze, dlatego należy spożywać go na surowo. Żeby dodatkowo zwiększyć moc czosnku, trzeba jeść kilka ząbków na pusty żołądek.
 • Kaszel pomoże złagodzić syrop z cebuli i miodu. Ma on działanie silnie dezynfekującym i łagodzącym. Uzupełnia niedobory witaminy C, A, B1, B2, PP oraz wielu mikroelementów. Może jednak obciążać wątrobę.

Problemy skórne

 • Egzemy skórne nie tylko źle wyglądają ale mogą być również dla nas bolesne. Wielu ekspertów poleca w takich przypadkach zastosowanie w czasie kąpieli najzwyklejszych płatków owsianych. Płatki pomagają zmniejszać stany zapalne i koją skórę.
  Jeśli problem pojawia się na ciele najlepiej moczyć konieczny fragment ciała przez 20 minut w wodzie z płatkami. Jeśli egzema pojawia się na twarzy można przygotować prostą maseczkę rozpuszczając owsiankę w wodzie.
 • Do dezynfekcji drobnych ran możemy prócz spirytusu zastosować naturalny miód. Ma on właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Oczyszcza więc ranę a ponadto silnie nawilża i uszczelnia skórę.

Oparzenia słoneczne

 • Jeśli zbyt długi przesiadywaliście na słońcu i akurat nie macie pod ręka aloesu możecie ratować skórę czarną herbatą. A dokładnie zużytymi torebkami po parzeniu napoju. Garbniki zawarte w herbacie zapobiegają schodzeniu skóry i przyspieszają procesy gojenia.

Brzydki zapach stóp

 • Na wakacyjne problemy z nieprzyjemnie pachnącymi stopami pomóc może tania wódka – stosowana zewnętrznie. Nieprzyjemny zapach spowodowany jest bakteriami, których najprościej pozbyć się dezynfekując stopy w silnym roztworze alkoholowym. Jakość wódki nie ma znaczenia.

Swędzące ugryzienia owadów

 • Na radzenie sobie ze swędzącymi ugryzieniami komarów (i innych owadów) pomocna może być stara ludowa metoda – nacieranie się cebulą. Związki siarki zawarte w tym warzywie neutralizują swędzenie wywołane jadem.

*

Jeżeli znacie jakieś sposoby, których nie umieściliśmy w artykule, i chcecie się nimi podzielić, możecie zrobić to w komentarzach.