9 lat temu

Awokado najzdrowszym produktem spożywczym świata!

avocado-2z6ffhwsk1kmjt4kypcglc

Nie tylko zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne człowiekowi, lecz również chroni przed rakiem, Alzheimerem, chorobami serca, cukrzycą i wieloma innymi schorzeniami.

Awokado pochodzi z Meksykańskiego regionu Puebla, jego najwcześniejsze użycie datuje się już na 10 tysięcy lat przed naszą era. Od roku 900 drzewa tego gatunku były już hodowane w centralnej i środkowej Ameryce. W XIX wieku awokado pojawiło się w Stanach Zjednoczonych rozpoczynając swoją światową karierę.

Awokado, zwane także „gruszkami aligatora”, jest bogate w błonnik, sód, potas oraz wolne od cholesterolu tłuszcze. Dostarcza prawie 20 niezbędnych składników odżywczych!

Zawiera zdrowe tłuszcze nienasycone, takie jak kwasy Omega-3, witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas pantotenowy, biotynę, witaminę B6, B12 i kwas foliowy). Tylu witamin na raz będzie trudno wam dostarczyć w inny naturalny sposób.

Występujące w awokado kwasy Omega 3 znane są jako sekret zdrowego serca, wybitnych zdolności umysłowych oraz orlego wzroku. Awokado jest jednym z najzdrowszych dla naszego mózgu produktów, pomagając przeciwdziałać chorobie Alzheimera. To również za sprawą bogato występującej w awokado witaminy E. Jej duże dawki pozwalają neutralizować wolne rodniki i powstrzymać gromadzenie się białek, co w efekcie pozwala na odwrócenie utraty pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera, a we wczesnym stadium opóźniać progresję choroby.

avocado1

Pozostałe dobroczynne składniki owocu to m. in:

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – te rodzaje tłuszczów są pomocne w kontrolowaniu poziomu trójglicerydów we krwi. Obniżają poziom cholesterolu, przez co kontrolują też cukrzycę.

Kwas foliowy – ta rozpuszczalna w wodzie witamina B wspiera zdrowe komórki w procesie rozwoju naszych tkanek. Jest to szczególnie ważne w okresach szybkiego wzrostu i podziału komórek, takich jak dzieciństwo i ciąża. Kwas foliowy jest również niezbędny w metabolizmie homocysteiny i pomaga utrzymać prawidłowy poziom tego aminokwasu, który jest uważany za dodatkowy czynnik ryzyka występowania chorób układu krążenia, takich jak zawał czy udar.

Luteina – to organiczny barwnik, który chroni przed zaćmą i niektórymi rodzajami raka. Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, co jest główną przyczyną ślepoty u osób starszych. Awokado zawiera 3 lub więcej luteiny niż inne popularne warzywa i owoce.

Kwas oleinowy i potas – oba te składniki również mogą pomóc w obniżaniu poziomu cholesterolu i zmniejszeniu ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Zanim zaczniecie namiętnie najadać się awokado pamiętajcie jednak, że ma ono sporo kalorii, ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Średniej wielkości awokado zawiera tyle samo tłuszczu co liczący 30 gramów burger. Dzięki temu jest to również jeden z najlepszych zastępników tłuszczu w diecie wegetariańskiej.

Smacznego!