8 lat temu

Chiński doktor przedstawił plan transplantacji ludzkiej głowy

Pomysł jest mówiąc delikatnie dość śmiały. Jak na razie przeszczepy o wiele prostszych elementów ludzkiego ciała np. kończyn wydają się niemożliwym do spełnienia marzeniem. Co dopiero przeszczep całej głowy.

transpalntacja-glowy

W prace nad opatentowaniem technologii konicznej do takiej transplantacji zaangażowany jest chiński zespół pod kierownictwem Dr Xiaoping. Pomysł już jakiś czas temu doktor opisał w skrócie dziennikarzom New York Times.

Procedura zakłada „odcięcie dwóch głów od ciał – dawcy i biorcy. Po połączeniu naczyń krwionośnych organizmu dawcy z ciałem biorcy na szyi pacjenta zamontowana powinna zostać metalowa część usztywniająca kark, a do rdzenia kręgowego wprowadzona substancja pomagająca w połączeniu się dwóch części”.

W założeniu biorca będzie mógł w pełni korzystać ze swojego nowego korpusu, ale tylko jeśli nie dojdzie do bardzo możliwych powikłań.

W swojej pracy nad rozwojem technologii transplantacji głowy doktor posuwa się na przód, przeprowadzając m. in. pierwszy przeczep głowy małpy. W czasie operacji udało się połączyć naczynia dostarczające krew pomiędzy głową a ciałem, nie udało się jednak połączyć rdzenia kręgowego.

Zwierzę przetrwało zabieg bez jakiegokolwiek uszkodzenia neurologicznego dzięki schłodzeniu ciała do temperatury 15 stopni Celsjusza. Było utrzymywane przy życiu przez 20 godzin po operacji po czym zostało poddane eutanazji z powodów etycznych.

Jak skomentował dr. Xiaoping „zrobiliśmy pilotażowe badania testujące niektóre pomysły na uniknięcie obrażeń”.

Zespół przeprowadził także eksperymenty na ludzkich zwłokach w ramach przygotowań do przeprowadzenia zabiegu. Jak stwierdził doktor on i jego zespół przeprowadzą operację „gdy będą gotowi.” A na razie są na etapie dostrajania procedur operacji.

Tymczasem jak donosi The New York Times, już kilka osób zgłosiło się jako króliki doświadczalne do procedury przeszczepu głowy, w tym 62-letni Wang Huanming, który został sparaliżowany od szyi w dół sześć lat temu, podczas niefortunnego pojedynku wrestlingowego z przyjacielem.

Doktor Xiaoping nie jest osamotniony w swej chęci przeprowadzenia przeszczepu głowy. W ubiegłym roku Włoch dr Sergio Canavero stwierdził, że mógłby próbować przeprowadzić pierwszą na świecie operacje przeszczepu ludzkiej głowy już w 2017 roku. Jak skomentował „ważne aby ludzie przestali myśleć, że jest to niemożliwe. To jest absolutnie możliwe i pracujemy aby osiągnąć ten cel”.

Kontrowersyjnym eksperymentom przeciwstawia się jednak spora część świata nauki.

W komentarzu dla Forbes Arthur Caplan szef ds. etyki lekarskiej na NYU Langone Medical Center powiedział: „czy mózg zintegruje nowe sygnały, percepcję, informacje z ciała tak różnego od tego, które znał ? Myślę, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest obłęd lub ciężka niepełnosprawność umysłowa „.

Sam Dr Xiaoping przyznaje, że przedsięwzięcie jest niezwykle trudne. Przyznał, że praktykuje medycynę w Chinach i za granicą od ponad 30 lat, ale nawet najbardziej skomplikowane operacje nie mogą być porównane do tego”.

„Czy jest to etyczne, czy nie, chodzi o życie człowieka” stwierdził „nie ma nic większego niż życie i to jest podstawą etyki.”