8 lat temu

Aplikacja do rozpoznawania gatunków roślin!

Szacuje się, że na świecie istnieje blisko 400 tysięcy gatunków roślin kwitnących. Zdecydowana większość z nas rozpoznaje i potrafi nazwać zaledwie garść z nich.

plantnet_photo-Julien-Azam_JIR_644090

Jeśli chcesz wyostrzyć swoją wiedzę w zakresie roślin, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – powstała do tego aplikacja!

Aplikacja działa poprzez zbieranie danych z dużych sieci społecznościowych, które publikują zdjęcia oraz informacje o roślinach. Została opracowana przez naukowców z czterech francuskich instytucji badawczych, w tym CIRAD, IRA, INRIA / IRD oraz Tela Botanica Network.

Oprogramowanie rozpoznaje ze zdjęć wiele gatunków roślin, pod warunkiem, że zostały wystarczająco dobrze zilustrowane w botanicznych bazach danych, do których aplikacja sięga po informacje.

PlantNet obecnie rozpoznaje ponad 4100 gatunków dzikiej flory z terytoriów zachodniej Europy, Ameryki Południowej i obszaru Oceanu Indyjskiego.

Liczba gatunków, które jest w stanie rozpoznać PlantNet rośnie w miarę, jak coraz więcej użytkowników przyczynia się do rozwoju bazy. Możemy więc stać się nie tylko użytkownikami lecz również współtwórcami aplikacji.

Jak deklarują autorzy, może ona znaleźć zastosowanie zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów – farmerów, botaników i leśników, którzy będą chcieli rozpoznać pojawiające się u nich gatunki roślin lub podzielić się swoimi efektami.

Choć w tej chwili aplikacja nie koncentruje się na roślinach spożywczych, daje użytkownikom narzędzia np. do samodzielnego zbierania ziół i identyfikacji roślin, które mogą stanowić zagrożenie. Może również pomóc tym, którzy zwyczajnie chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie lub pomóc w udekorowaniu domu i ogrodu wymarzonymi roślinami.

Aplikację możecie pobrać tutaj: identify.plantnet-project.org