8 lat temu

Dzieci nie ufają brzydkim ludziom

Niestety, jeżeli nie jesteś zbyt atrakcyjną osobą, przygotuj się na nieufność ze strony dzieci.

dziecko-placz

Nowe badania opublikowane na łamach  Frontiers in Psychology pokazują, że o tym czy jesteśmy postrzegani za wiarygodnych bądź nie, decyduje nasz wygląd. Co ciekawe kierują się tym nawet dzieci!

Zjawisko związane z określaniem wiarygodności poszczególnych osób na podstawie wyglądu, określane przez naukowców jako „piękno stereotypu”, istnieje już w nauce od jakiegoś czasu. Zasadniczo oznacza, że ludzie na ogół uważani za atrakcyjnych z założenia mają być nie tylko bardziej godni zaufania, ale również mądrzejsi i bardziej skuteczni.

Nowe badania pokazują, że dzieci również kierują się tym stereotypem. Naukowcy stwierdzili, że atrakcyjność jest czynnikiem, w oparciu o który dzieci tworzą wszystkie swoje ważne pierwsze wrażenia na temat ludzi, których spotkają.

Aby to udowodnić, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wenzhou Chin przeanalizowali zachowanie 130 dzieci w wieku 8, 10 i 12 lat, porównując ich reakcje podczas obserwowania twarzy.

Naukowcy wykorzystali program generacji twarzy do wytwarzania obrazów. Przedstawionych dzieciom 200 męskich portretów, każdy z obojętnym wyrazem twarzy. Uczestnicy zostali następnie poproszeni o ocenę wiarygodności każdej twarzy. Miesiąc później badania powtórzono, prosząc uczestników o ponowną ocenę tych samych obrazów.

Ostatecznie, badania wykazały, że dzieci oceniały twarze najbardziej atrakcyjne jako najbardziej wiarygodne. Co więcej, naukowcy odkryli, że w miarę rozwoju, związek między postrzeganą atrakcyjnością i wiarygodność jest wzmacniany.

Z powodu kultury w jakiej żyjemy lub biologii (prawdopodobnie z obu powodów), zarówno dzieci, jak dorośli, kierują się czynnikiem urody przy ocenie charakteru danej osoby.

Jeżeli dzieci nie mają do ciebie zaufania… bardzo nam przykro, ale przynajmniej już wiesz czemu tak się dzieje ;)