8 lat temu

10 powodów, dla których nie chciałbyś żyć w średniowiecznych czasach (a może jednak cię to zachęci?)

Średniowiecze kojarzymy z lekcji historii… Ale czy dokładnie? Ile wiemy na jego temat? Czas ten przedstawiany jest najczęściej jako czas biedy, zacofania, ciemności i religijnych zabobonów, z którego ludzie zostali uwolnieni dopiero w renesansie.

medieval-knight-returning-victorious-19622

Czy były to jednak aż tak złe czasy, w których nikt nie chciałby żyć? Czy może pod pewnymi względami były lepsze od większości innych okresów historycznych? Oto 25 faktów na temat tej „ciemnej” i kontrowersyjny epoki, które pomogą Ci podjąć decyzję czy chciałbyś znaleźć się w tamtych czasach.

1. Większość ludzi chodziła cały czas pijana

Ze względu na trudność w dostępnie do czystej wody nie była ona codziennym napojem. Jedynie społeczności mające dostęp do wody źródlanej mogły cieszyć się bezpiecznym piciem. Spożywanie rzecznej wody było równoznaczne z rozchorowaniem się. Uważano również, że woda jest niekorzystna dla systemu trawiennego.

Z tych wszystkich powodów o wiele bardziej preferowane były napoje alkoholowe – wina, piwa i cydry. Dlatego też normą było, że całe społeczeństwo funkcjonowało na delikatnym rauszu.

uomini bevono, con un celleraio sotto, tardo XIV secolo, British Library Board

2. Piłka nożna była nielegalna

Dziś to najbardziej popularny sport świata, z tysiącami fanów wypełniających stadiony – nie zawsze jednak tak było. Kiedyś granie w nogę było nie dość, że bardzo brutalne (zasady były mieszaniną współczesnego futbolu i rugby) to wręcz nielegalne.

Ze względu na gwałtowny charakter gry, angielski król Edward II zakazał jej w 1314 roku, stwierdzając, że „wiele hałasu w mieście, spowodowanego jest uganianiem się za piłką, dlatego zabraniamy pod groźbą więzienia, praktykowania takiej gry w mieście w przyszłości”.

635406903036553672

3. Mężczyźni nosili gorsety i inne elementy kobiecej garderoby

Jeśli nie należysz do miłośników metroseksualnej mody zapłaczesz nad męskim ubiorem epoki średniowiecza. Na początku XV wieku większość młodych mężczyzn nosiła modne rajstopy i gorsety w pogoni za możliwie wąską talią. Dodatkowo w modzie były fikuśne ciżmy z wyciągniętymi do góry pałacami, w połączeniu z rajstopami wyglądać musiało to koszmarnie.

ks

4. Ówczesna kuchnia była odrzucająca i niezdrowa

Wczesnośredniowieczne jedzenie było proste, a wszelkie składniki były własnej produkcji.

Masy jadły głównie chleb, niskiej jakości mięso (głównie wieprzowe), które było bogate w tłuszcz i mocno solone w celu konserwacji. Dodatkowo dostęp do owoców i warzyw był niezwykle ograniczony, nie mówiąc już o tym, że połowa dzisiejszych europejskich warzyw nie była jeszcze wtedy znanych na kontynencie.

original-5a0bf99d_885e_4abb_8afc_c29ac4981cbe

5. Żyłbyś otoczony odchodami

Szacuje się, że mieszkańcy średniowiecznego Londynu, zarówno ludzie, jak i zwierzęta, produkowali pięćdziesiąt ton odchodów dziennie! W zasadzie w XIV wieku Sherborne Lane we wschodnim Londynie było tak obrzydliwie zapaskudzone, że oficjalnie było znane jako Shiteburn Lane.

6. Wszystko było umazane zwierzęcą krwią

W wielu podaniach historycznych zanotowane zostało, że w Anglii, za czasów panowania króla Edwarda III, zakazano uboju zwierząt na terenie miasta, ze względu na przytłaczający zapach krwi i podrobów towarzyszący rzeźnikom. Gnijące mięso było zaś powszechnie “składowane” w pobliskich rzekach.

15th-c.-Butcher

7. Zwierzęta mogły stawać przed sądem

Zgodnie z prawem w średniowieczu zwierzęta mogły być sądzone i skazywane za przestępstwa, jak gdyby były ludźmi. Istnieją zapisy historyczne na temat zwierząt gospodarskich sądzonych za zranienia lub zabicie ludzi. Nie był to dobry czasu dla zwierząt i ich miłośników.

6093bd105d434a90dcd53bef3f5e5ec5

8. Miałbyś 50% szans śmierci z powodu dżumy

Czarna śmierć zapisała się w historii ludzkości jako jedna z najgroźniejszych plag. Według szacunkowych danych w XIV wieku dżuma zabiła około połowy populacji Europy w ciągu zaledwie trzech lat.

Żyjąc w średniowiecznej Europie około roku 1340 miałeś 50 procent szans na śmierć z powodu zarazy.

NuPuk

9. System penitencjarny pozostawał wiele do życzenia

W dawnych czasach nie hołdowano zasadom humanitaryzmu jak obecnie, a wizyta w więzieniu oznaczała piekło i prawie pewną śmierć. Funkcje więzień pełniły zazwyczaj zamkowe lochy lub wieże. Więźniowie nie otrzymywali posiłków ani wody oraz stale przebywali zakuci w kajdany. W większości wypadków ich pobyt w więzieniu kończył się śmiercią głodową lub z powodu chorób. Powszechnie stosowano również tortury.

medieval-torture-pictures1

10. Praca w rozrywce była niebezpieczna

Obecnie aktorzy, piosenkarze, sportowcy i osobowości telewizyjne są jednymi z najlepiej zarabiających i najbardziej cenionych (sic!) osób w społeczeństwie. Jednak w czasach średniowiecznych rzeczy nie układały się dla nich tak pomyślnie. Jeśli artysta nie zadowolił władcy, król mógł dokonać egzekucji za to, że komik nie był dość dobry w swojej pracy.

Jan_Matejko,_Stańczyk

Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska. Autor, Jan Matejko (wikipedia)