8 lat temu

W obecności matki dzieci zachowują się 800 razy gorzej! Klątwa macierzyństwa?

Nikt nie zazna trudu wychowania dziecka w takim stopniu jak matka. Niestety naukowcy wykazali, że nasze pociechy są po prostu zaprogramowane w taki sposób, aby dać kobietom w kość.

niegrzeczne-dzieci

Badania wykazały, że dzieci zachowują się 800 razy gorzej, gdy w pomieszczeniu znajduje się matka. Jeśli dziecko ma poniżej dziesięciu lat, wynik ten podwaja się do 1600 razy!

Testy przeprowadzone na wydziale psychologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego obejmowały 500 rodzin. Naukowcy za wskaźniki wzięli takie zachowania dziecka jak płacz, wrzask na wysokich rejestrach, próby bicia (rodzica przez dziecko), zapominanie mowy oraz błaznowanie.

Nad badaniem czuwał psycholog rodzinny i dziecięcy profesor K.P Leibowitz, który w następujący sposób skomentował wyniki badań:

„Odkryliśmy, że dzieci liczące około ośmiu miesięcy, w momencie pojawienia się matki w pomieszczeniu, w którym wcześniej radośnie się bawiły, zaczynają płakać, wypróżniają się oraz potrzebują natychmiastowego zainteresowania. Sytuacja ta miała miejsce w 99% przypadków. Jeden procent dzieci, które nie zmieniały swojego zachowania, odnosi się do dzieci z problemami wzroku. Jednak te również, gdy usłyszały głos matki, zaczynały rzucać przedmiotami i domagać się słodyczy”.

Zaskakujące wyniki znalazły również potwierdzenie w codziennych doświadczeniach rodziców biorących udział w badaniu.

„Zawsze zastanawiałem się, dlaczego moja żona nie jest w stanie nic zrobić z tym zachowaniem. Działa na dzieci jak kryptonit i magnes zarazem. Tymczasem na mnie reagują spokojnie” skomentował uczestnik badania Paul Olsen, ojciec trójki dzieci.

Naukowcy zaobserwowali również, że 100% dzieci lepiej reagowało na wydawane im instrukcje, podawane normalnym tonem głosu, jeśli pochodziły one od osób innych niż matka. Aby odnieść taki sam efekt, matki musiały podnieść głos do poziomu krzyku.

„Nie potrzebuję badań, żeby o tym wiedzieć” skomentowała kolejna uczestniczka badania Lisa Powell. „Moje dzieci zachowują się jakby miały o połowę mniej lat, gdy tylko wyczują mój zapach”.

Profesor Leibowitz pracuje teraz nad wynalezieniem sprayu, który będzie maskował naturalne feromony matek, aby ulżyć nieco kobietom.