8 lat temu

Rafa koralowa w krytycznym stanie – grozi jej całkowite wymarcie

W marcu pojawiły się niepokojące raporty informujące o tragicznym stanie Rafy Koralowej. Największe dziedzictwo przyrodnicze ziemi znajduje się obecnie w stanie ekstremalnego wymierania. Przyczyną są zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka.

wybielanie-korali-4

Czy mamy szansę uratować ten przyrodniczy skarb?

Wymieranie korali może odprowadzić do całkowitego zaniknięcia życia na największej ziemskiej rafie. Jest to najpoważniejszy problem, jaki stoi współcześnie przed oceanicznym środowiskiem. Według najnowszych zdjęć lotniczych australijskiej Wielkiej Rafy Kolorowej, aż 95% jej północnej sekcji ulega procesowi wybielania.

Analiza została przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w australijskim Townsville, którzy podjęli się badania stanu rafy, po zarejestrowaniu niespotykanego dotąd poziomu wybielenia, podczas podwodnych obserwacji.

„Wybielanie nie jest już tylko kwestią twardych korali. Wybielanie w szerokim zakresie dotyka też miękkie korale, co wpływa z kolei na zawilce i małże” skomentował Jodie Rummer, członek ekipy badającej stan rafy, po zakończeniu miesięcznego pobytu w jej północnej części. „To co zobaczyłem jest po prostu szokujące. Zobaczyłem widoki, których żaden przyrodnik ani miłośnik natury nie chciałby oglądać”.

wybielanie-korali-4a

Na czym dokładnie polega wybielanie korali?

Dochodzi do niego, gdy w wyniku zaburzenia warunków środowiskowych, np. podwyższenia się temperatury wody, korale reagują uwolnieniem małych fotosyntetycznych glonów (zooxanthellae), które zwykle dostarczają im tlen, składniki odżywcze oraz nadają im piękny kolor. Zaburzenie tej symbiozy powoduje, że korale robią się białe i zaczynają umierać.

Korale mogę się zregenerować jeśli temperatura wody powróci do prawidłowego poziomu, a koralowe szkielety zostaną na nowo zasiedlone przez algi. Jednak w innym wypadku po jakimś czasie po prostu umrą.

wybielanie-korali-1

Zdrowa rafa koralowa (po lewej) powoli niszczeje poddając się procesowi wybielanie (po prawej).

Wybielanie korali jest jednym z najbardziej widocznych skutków podnoszenia się temperatury w wodach oceanicznych. Zmiany klimatyczne na ziemi powodujące powstawanie wielkich huraganów, które powodują przemieszczanie się mas cieplejszej wody na zimniejsze obszary oceanów. Coraz częstsze i gwałtowniejsze zjawiska pogodowe powodują zalewanie pacyficznych ekosystemów nadmiernie ciepła wodą, która zaburza funkcjonowanie delikatnego życia.

Do tego dochodzi lokalna działalność człowieka – zanieczyszczenie wód przybrzeżnych ściekami komunalnymi i przemysłowymi, wycieki ropy i aktywność armatorów.

Terry Hughes, który przewodzi badaniom rafy stwierdził, że nie da się dokładnie ustalić, ile z wybielonych korali finalnie umrze. Jak jednak stwierdził poziom wybielenia jest ekstremalny, bowiem „nawet najbardziej odporne korale zrobiły się śnieżnobiałe. Spodziewam się, że mniej więcej połowa tych korali umrze w przeciągu kolejnego miesiąca”.

wybielanie-korali-3

wybielanie-korali-2

Wielka Rafa Koralowa to kompleks prawie 3 tysięcy kolonii korali i 900 wysp rozciągających się na obszarze 2000 kilometrów wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii. Wielka Rafa Koralowa uważana jest za największą na ziemi strukturę stworzoną przez żywe organizmy i widoczna jest nawet z kosmosu. Każdego roku turystyka związana z rafą wytwarza 3 miliardy dolarów zysku dla branży.

„To jest najgorsze wybielanie korali, jakie kiedykolwiek nawiedziło ten dziewiczy rejon” skomentował w ubiegłym miesiącu rzecznik WWF (World Wide Fund for Nature). „Możemy jeszcze odwrócić ten proces, rafa może się odrodzić ale musimy przyśpieszyć przejście na odnawialne źródła energii oraz wzmocnić odporność rafy przez zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z lądu”.