8 lat temu

Najlepsza pożywka dla twojego mózgu

Produkty, które mogą podnieść twoją produktywność.

diyet_780x438-7s6fhifts9

Zwykle mówimy o jedzeniu w kontekście odchudzania, tymczasem jest ono źródłem energii dla całego naszego organizmu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że blisko 20% tej energii konsumowanej jest przez jeden organ, uświadomimy sobie jak ważne jest by był on prawidłowo odżywiony.

Oto 8 produktów, które pomogą twojemu mózgowi zwiększyć produktywność wciągu dnia, a w dłużej perspektywie również całego życia.

Czarna porzeczka

Blackcurrant Fruit Health Benefits

Naukowcy z Nowozelandzkiej organizacji Plant & Food Research, współpracując z naukowcami z Uniwersytetu Northumbria, badali korzyści kognitywne wynikające z jedzenia czarnej porzeczki. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Journal of Functional Foods ujawniły, że jagody zmniejszają zmęczenie psychiczne i poprawiają naszą dokładność, koncentrację oraz nastrój.

Brokuły

Brokuły1

Warzywa są ważnym elementem naszej diety. Jednak brokuły mogą zaoferować więcej korzyści dla mózgu, niż mogłoby się wydawać.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z King College London w 2005, brokuły zawierają substancję, która działa w taki sam sposób, jak leki stosowane w leczeniu choroby Alzheimera. Warzywo jest bogate w lignany – związki, które jak zostało wykazane w badaniu, działają na korzyść umiejętności poznawczych. Mogą zwiększać zdolności myślenia, rozumowania, przypominania, wyobraźni i uczenia się nowych słów.

Brokuły zawierają również cholinę, substancję odżywczą związaną z poprawą pamięci. Według The Telegraph ludzie, którzy jedzą dużo brokułów wypadają lepiej w testach pamięciowych.

Sok z buraków

sok-z-buraka

Nie jest najsmaczniejszy, ale twój mózg będzie wdzięczny za jego wypicie.

Naukowcy z Centrum Nauki Translacyjnych w Wake Forest University odkryli, że picie soku z buraków zwiększa przepływ krwi w istocie białej płatów czołowych mózgu, co może pomóc w zwalczaniu demencji.

Czosnek

auto_beli41457903988

Podczas gdy wiele osób wie o właściwościach antyseptycznych czosnku, większość nie zdaje sobie sprawy, że zawiera on węglowodan „fruktozylową argininę”, zwaną również FruArg. Według nowego badania opublikowanego w PLUS ONE, FruArg chroni mózg przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak demencja i choroba Alzheimera.

Czosnek może zapobiec utracie funkcji mózgowych, poprawiać pamięć jak i innych funkcji poznawczych.

Zielona herbata

green-tea

Naukowcy z Trzeciego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chinach znaleźli związek organiczny w zielonej herbacie nazywany EGCG lub galusan epigalokatechiny, który pomaga w zwalczaniu chorób zwyrodnieniowych i utraty pamięci. Ponadto może wzmacniać procesy uczenia się poprawiając zdolność rozpoznawania obiektów i pamięci przestrzennej.

Ten smaczny napój może również zwiększać wytwarzanie komórek mózgowych, zgodnie z danymi dostarczonymi przez Chińczyków.

Borówki

Project-Blueberries

Według Scientific American borówki zawierają związki zwane flawonoidami, które poprawią umiejętności rozumowania, podejmowania decyzji, rozumienia werbalnego i zdolności liczenia. Prócz tych korzyści poznawczych flawonoidy mogą również pomóc spowolnić spadek zdolności umysłowych związanych z podeszłym wiekiem.

Ciemna czekolada

dark-chocolate

Badania wykazały, że kakao może poprawiać różne funkcje poznawcze i płynność werbalną u osób w podeszłym wieku. To jednak nie wszystko – według badań opublikowanych w National Center for Biotechnology Information przy spożywaniu porcji ciemnej czekolady codziennie, stwierdzono poprawę przepływu krwi w mózgu.

Curry

kurkuma-e1421413688262

Według niemieckich badań opublikowanych w czasopiśmie Stem Cell Research and Therapy związek, który można znaleźć w kurkumie, powszechnie stosowanej do przygotowania sosu curry, może stymulować wzrost komórek nerwowych i działać jako zestaw naprawczy mózgu.

Co ciekawe inne badania opublikowane w National Center for Biotechnology wskazują, że kurkuma, może stymulować produkcję nowych komórek mózgowych. Nowa produkcja neuronów, zwłaszcza w hipokampie, ma kluczowe znaczenie dla uczenia się, pamięci i naszych humorów.

Warto wiedzieć, że czarny pieprz spożywany w połączeniu z kurkumą znacznie zwiększa jej pozytywne działanie.

Utrzymanie w dobrej formie naszych funkcji poznawczych, takich jak pamięć i umiejętność skupienia, są niezbędne dla naszego codziennego życia. Warto więc zastąpić wszelkie niezdrowe śniadania i obiady jedzeniem, które może poprawić wydajność swojego umysłu.