Cal Orco – największa na świecie powierzchnia z prehistorycznymi tropami dinozaurów
Na tej liczącej prawie 100 metrów skale można znaleźć ponad 5000 odcisków dinozaurów!
Położna 5 km od miasta Sucre w Boliwii, Cal Orko, jest imponującą skalną płytą o długości 1,5 km i wysokości ponad 100 metrów. Na stromo usytuowanej ścianie (nachylonej pod kątem 72 stopni) zwiedzający mogą przenieść się w czasie 68 milionów lat wstecz, gdy po ziemi chodziły wielkie gady.
Na Cal Orko można zaobserwować 462 wyraźnych i oryginalnych tropów dinozaurów, pochodzących od co najmniej 8 różnych gatunków. Łącznie na ścianie dopatrzeć można się 5’055 odcisków. Do tej pory udało się zidentyfikować jedynie część z tej potężnej liczby śladów, do rozpoznania pozostaje 293 tropów różnych gatunków!
Ścianę można oglądać na terenie Narodowej Fabryki Cementu (!) Całość znajduje się w kamieniołomie wapiennym, w którym w dalszym ciągu znajdują się ciężkie maszyny górnicze. Na położnym w pobliżu wzgórzu utworzono dodatkowo muzeum Parque Cretácico. Otwarty w 2006 roku park geologiczny prezentuje repliki 24 dinozaurów naturalnej wielkości oraz platformę widokową do podziwiana ściany.
W jaki sposób ślady znalazły się na ułożonej pionowo ścianie?
Ściana która powstała jakieś 68 milionów lat temu została utworzona w epoce mastrychtu w okresie kredowym mezozoiku. To niezwykłym procesom klimatycznym zachodzącym w tym czasie zawdzięczamy uwiecznienie pamiątek po dinozaurach.
Wędrujące zwierzęta odciskały swoje ślady w miękkich i wilgotnych glebach linii brzegowej pradawnych oceanów, które następnie zostały utwardzone w okresie suszy. Gdy woda powróciła, zakryła ślady warstwą mułu i osadów. Taki proces powtarzał się kolejno siedem razy, zachowując w ten sposób wiele warstw odcisków.
Wyjątkowe umiejscowienie skały zostało spowodowane aktywnością tektoniczną, która pchnęła płaską powierzchnię ustawiając ją w poziomie.
Cal Orko jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można znaleźć takie natężenie śladów szerokiej gamy dinozaurów, które żyły pod koniec okresu kredowego. Sama skala oraz znaczenie geologiczne miejsca, jak również bioróżnorodność i zachowania społeczne, które mogą być na podstawie śladów badane, sprawia, że Cal Orko jest miejscem wyjątkowym.