Namiot chroniący przed uderzeniem pioruna
Ten namiot zwiększy twoje bezpieczeństwo podczas burzy.
Kolejna innowacyjna technologia w turystyce – tym razem namiot, który chroni nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, lecz również jest piorunochronem.
Statystyki są niezwykle smutne. Rocznie od uderzeń pioruna ginie kilka tysięcy osób – 96% z nich to osoby, które w czasie burzy znajdowały się na otwartej przestrzeni. Większość ofiar tych wypadków to turyści wędrujący po szlakach lub odpoczywając na campingach.
Liczba ofiar wypadków, do których doszło w czasie burzy, nie obejmuje jedynie bezpośrednio porażonych piorunem. Panika wywołana burzą, jest bardzo częstą przyczyną wypadków w górach.
Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, nawet doświadczonych turystów w sezonie letnim może dopaść niespodziewana zmiana pogody
Wędrowanie doliną czy górską granią jest niezwykle niebezpieczne podczas burzy – pozostając na otwartej przestrzeni wystawiamy się jako „cel” dla wyładowań elektrycznych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jak najbardziej zbliżyć się do powierzchni ziemi np. kucnąć, czy położyć się w naturalnym zagłębieniu terenu.
Pamiętajcie! Pod żadnym pozorem nie wolno stać pod drzewem!
Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby schowanie się w bezpiecznym, zadaszonym miejscu
To właśnie ma zapewnić namiot BOLT. Projekt powstał jako praca licencjacka na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jego autorką jest Kama Jania.
Wykonany z super lekkich materiałów namiot, nie obciąża zbytnio naszego plecaka (waży 1,2 kg), może więc bez problemu być dorzucony do bagażu osób uprawiających różne rodzaje rekreacji. Jego niewielki rozmiar umożliwia szybkie i łatwe rozłożenie w miejscach niedostępnych dla standardowych namiotów.
Testy wytrzymałości namiotu na serię wyładowań elektrycznych zostały przeprowadzone na Politechnice Warszawskiej. Zobaczcie jak przebiegały.
Dyplom licencjacki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Promotor dr Michał Kracik.
Konsultacje: dr Konrad Sobolewski, mgr Aleksander Bogucki.
Testy: Zakład Wysokich Napięć i Kompatybilności Elektromagnetycznej Politechnika Warszawska