Najdziwniejsze zakazane produkty. Dlaczego ktoś miałby tego zabraniać?
Większość rzeczy, które są niezgodne z prawem, jest nielegalnych z jakiegoś powodu. Jednak przedmioty na tej liście są co najmniej zaskakujące.
Dziwne uczucie, wiedzieć, że niektórzy ludzie mają zakaz używania tych rzeczy na co dzień.
Konsole do gier
W 2000 roku chiński rząd uchwalił zakaz używania konsoli do gier, aby zapobiec marnowaniu czasu przez młodzież.
Ciuchy w stylu emo
Rosyjskie władze uznały, że ubrania w stylu emo stanowią „zagrożenie dla stabilności kraju” i zakazał odgórnie mody na nie. Intencje były szlachetne – powstrzymanie fali samobójstw wśród nastolatków.
„Zachodnie” fryzury
W Iranie zakazano niektórych zbyt ekscentrycznych zdaniem władz fryzur, m . in. kolców z włosów oraz popularnego w latach ’80 „rockersa”, czyli męskiej fryzury, gdzie pozostawione są długie włosy z tyłu, a na froncie frywolna grzywka.
Walentynki
Przepis wprowadzony w Arabii Saudyjskiej obejmuje zakaz sprzedawania czegokolwiek, w dniu 14 lutego, w kolorze czerwonym. Zakaz doprowadził do powstania specyficznego czarnego rynku walentynek w tym kraju.
Gry video
Greckie prawo miało na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się automatom hazardowym, jednak przepisy zostały zbyt szeroko skonstruowane, dając możliwość aresztowania kogokolwiek, kto de facto grałby w dowolną grę w kafejce internetowej.
Reinkarnacja bez uprzedniej zgody rządu
To jeden z bardziej absurdalnych pomysłów chińskiego rządu na kontrolę (albo raczej próbę kontroli) tybetańskich buddystów.
Wzbogacana żywność
W Danii istnieje obawa o zbyt wysokie spożycie witamin. To doprowadziło do zakazu sprzedaży wielu popularnych produktów m. in. produktów zbożowych.
Scrabble
W 1980 roku prezydent Rumunii Nicolae Ceausescu zakazał grać w Scrabble, opisując je jako „zbyt intelektualne” i „wywrotowe”.
Claire Danes
Aktorka określiła kiedyś Manilę jako „dziwne miasto o zapachu karaluchów”, w efekcie każdy film, w którym występowała, został usunięty z kin, a sama gwiazda ma odmowę wstępu na terytorium tego kraju.
Avatar w 2D
Chiński rząd zgodził się na emisję filmu tylko w wersji 3D, mimo, iż w kraju jest niewiele miejsc, które mogą wyemitować taki seans. Władzom kraju nie spodobał się podobno wydźwięk polityczny filmu.
Furbies
Zakaz wydany przez Narodową Agencje Wywiadowczą (NSA) USA nie obejmował w prawdzie całych Stanów, jednak w 1999 roku agencja wyrażała zaniepokojenie faktem, że zabawki mogą być używane od nagrywania np. tajnych rozmów.
Żółte ubrania
W 2011 roku rząd Malezji zdecydował, że jest nielegalne nosić żółte ubrania, jako iż był to kolor pewnej grupy aktywistów.
Jaśmin
Jaśminowa rewolucja w Tunezji zainspirowała również chińskich demonstrantów, rząd Chin postanowił zakazać więc kwiatu, odbierając demonstrantom symbol.
Haggis
Tradycyjna szkocka potrawa jest wykonana z owczych płuc, które zgodnie z prawem są nielegalnym produktem spożywczy w Stanach Zjednoczonych.
Telefony komórkowe
Podczas rządów Fidela Castro na Kubie, tylko wysokiej rangi urzędnicy państwowi mogli mieć telefony komórkowe.
Guma do żucia
Od 1992 roku w Singapurze import i sprzedaż gumy są nielegalne, zakaz wprowadzono w celu utrzymania miejsc publicznych w czystości.
Manekiny
Nie wszystkie manekiny są zakazane, jednak w Iranie kobiece muszą być skromnie ubrane w hidżab.
Torby plastikowe
W 2002 roku w Bangladeszu zakazano plastikowych toreb. Wkrótce podobny zakaz planują wprowadzić takie kraje jak Francja, Tanzania i Meksyk.
Prawo jazdy dla kobiet
W Arabii Saudyjskiej, w prawdzie nie ma bezpośredniego prawa zakazującego kobietom prowadzenia samochodów, jednak nie są im wydawane prawa jazdy.
Ketchup
W 2011 roku Francja zakazała stosowania ketchupu na stołówkach szkolnych, w celu zachowania tradycyjnej kuchni francuskiej.
McDonald’s
Mimo iż w Boliwii nie ma prawa, które zakazywałoby działania znanej sieci fast-food, w praktyce jest to jednak jedyny kraj Ameryki Południowej, gdzie nie ma restauracji ze „złotymi łukami”.
Klapsy
W Szwecji od 1979 roku istnieje prawo zakazujące przemocy wobec dzieci. Zakazany jest klaps w szkole, wymierzany przez nauczyciela, jak również w domu przez rodzica. Łamanie prawa skutkuje więzieniem i karami finansowymi.
Chodzik dla dzieci
Badania wykazały, że dzieci, które były uczone chodzenia w specjalnych łazikach, miały opóźniony rozwój ruchowy. W Kandzie zakazano więc ich sprzedaży w 2004 roku.
Podróże w czasie
Ze względu na frywolne tralkowanie historii w programach telewizyjnych i filmach, w Chinach ocenzurowano treści opowiadające o podróżach w czasie.