8 lat temu

Stratosferyczny ogród testuje możliwości przetrwania w kosmosie roślin.

sky-garden-ciekawe-2

Jak żywe organizmy poradzą sobie żyjąc w odmiennym środowisku niż ziemskim? Czy podbijając kosmos będziemy w stanie sadzić rośliny oraz jakich warunków będziemy do tego potrzebowali? Na te pytania odpowiedzieć ma projekt Sky Garden, realizowany przez agencje Nebula Science.

Umieszczone na wysokości 25 km wzwyż laboratorium, ma testować wytrzymałość różnych organizmów na kosmiczne warunki.

Pomysł stworzenia zawieszonego w powietrzu ogrodu powstał, aby pomóc zgłębić naszą widzę o przetrwaniu życia w ekstremalnych warunkach, przygotowując się z jednej strony do kosmicznej eksploracji, a z drugiej strony w obawie przed pogorszeniem się warunków na ziemi.

Podniebny eksperyment został rozpoczęty 15 sierpnia 2015, gdy balon wypełniony helem wyniósł rośliny do stratosfery, gdzie udało im się odtworzyć warunki podobne do tych, panujących na Marsie – ekstremalne temperatury, ciśnienie oraz inne pasma promieniowania UV.

Jak na razie w ogrodzie testowane są możliwości kaktusów oraz sztucznych form życia, które mogą stanowić przyszłość kosmicznych eksploracji. Ogród podzielony jest na dwie części, w pierwszej testowane są możliwości ziemskich roślin, wspomaganych przez sztuczną glebę. Na drugim poziomie zaaranżowane jest środowisko dla sztucznych form życia, które funkcjonują dzięki samodzielnie aranżowanym procesom chemicznym.

sky-garden-ciekawe-1

Co zaskakujące kaktusy okazują się lepiej znosić ekstremalne warunki panujące na tej wysokości, niż sztuczne formy życia, które szybko ulegały zniszczeniu!

Koordynatorka projektu Rachel Armstrong, profesor architektury eksperymentalnej, skomentowała: „wydaje się, że sztuczne formy życia są mniej wytrzymałe niż rodzime ziemskie formy ”.

W kolejnych testach jednak zarówno rośliny jak i hybrydy ulegały zniszczeniu.

Jednym z największych odkryć, jakich dostarczy do tej pory ogród, jest wykazanie, że na wyższych wysokościach przyspieszony zostaje proces starzenia się proto-komórek, które stanowią początki wszelkiego życia.

Naukowcy opracowują obecnie serię zróżnicowanych eksperymentów, aby powstrzymać tę tendencję oraz stworzyć infrastrukturę, która pozwalałaby na przetrwanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym formom życia w nietypowych warunkach. Badania mają „dać bardziej złożony obraz tego, w jaki sposób będziemy mogli przetrwać, a nawet osiedlać się w nowych światach”.

Twórcom eksperymentu z pewnością nie można odmówić fantazji.

*

Przy okazji warto wspomnieć o ostatnim osiągnięciu astronautów NASA a dokładniej pana Scott’a Kelly. Pierwszy raz w historii udało się wyhodować w kosmosie (na pokładzie stacji kosmicznej ISS) kwiat! 

pierwszy-kwiat-w-kosmosie-ciekawe-1

pierwszy-kwiat-w-kosmosie-ciekawe-2

Należy on do gatunku cynii i jak możecie się przekonać patrząc na zdjęcia, wygląda zupełnie normalnie i pięknie kwitnie.

Jest to kolejne już sukces. W zeszłym roku, ten sam zespół wyhodował sałatę na ISS.