8 lat temu

Wodny kosz oczyści przystań z pływających śmieci

seabin-ciekawe-2

To takie proste. Aż dziwne, że nikt nie wymyślił tego wcześniej…

Zalegające w zbiornikach wodnych plastikowe odpady inspirują wiele inicjatyw ekologicznych. Najnowszym pomysłem na rozwiązanie problemu śmieci jest ten wodny kosz, zbierający odpady. Urządzenie instalowane w portach i przystaniach może pomóc oczyścić przybrzeżne rejony nie tylko ze śmieci, lecz również wyciągając z wody benzynę, oleje i detergenty.

Twórcami wynalazku są dwaj australijscy surferzy, którzy byli zmęczeni pływaniem w otoczeniu śmieci. Opracowali więc prosty system filtrujący wodę, zaprojektowany do instalacji na jachtach, łodziach żeglarskich lub w portach. Wymyślony przez nich wodny kosz może zbierać odpady, których pełno w miejscach przybrzeżnej aktywności ludzi.

seabin-ciekawe-1a

seabin-ciekawe-gif

Technika stojąca za wynalazkiem jest dziecinnie prosta. Pojemnik umieszczony w wodzie podłączony jest do pompy zasysającej wodę, a wraz z nią odpadki. Przed wprowadzaniem wody z powrotem do zbiornika można ją dodatkowo przepuścić przez filtr olejowy. Następnie zebrany materiał można łatwo wyjąć z pojemnika.

Twórcy The Seabin Project przedstawili niedawno światu swój prototyp, teraz zbierają pieniądze ma rozpoczęcie masowej produkcji z pomocą serwisu Indiegogo. Jeśli im się powiedzie pod koniec roku powinna ruszyć sprzedaż urządzania.