8 lat temu

Użytkownik Facebooka rozwiązał zagadkę antycznego artefaktu

Archeolodzy nie dali rady – tajemnicę artefaktu odkrył natomiast amerykański internauta.

archeologiczna-zagadka-1

Na początku roku, pracownik służb porządkowych zlazł na cmentarzu w Jerozolimie tajemniczy pozłacany przedmiot, przypominający berło. Eksperci od starożytności byli nieco zakłopotani znaleziskiem, nie potrafiąc wyjaśnić, czym dokładnie przedmiot mógł być.

Rozpoczęli więc sześciomiesięczne postępowanie wyjaśniające pochodzenie przedmiotu. Finalnie zagadkę rozwiązał internauta.

„Szczerze mówiąc, nigdy nie widziałem czegoś takiego”, skomentował odkrycie Amir Ganor, kierownik działu Zapobiegania Kradzieży Zabytków Izraela, w wywiadzie dla The Telegraph, dodając, że „cmentarzysko, na którym obiekt został odkryty, było ważnym dla archeologii miejscem, gdzie znajdowały się szczątki pochodzące z okresu rzymskiego, bizantyjskiego i wojen krzyżowców”.

Izraelscy eksperci stwierdzili, że ważące 8 kilogramów, wykonane z 24-karatowego złota berło mogło mieć jakieś zastosowanie w czasie biblijnych ceremonii w świątyniach, nie byli jednak całkowicie pewni.

Zakłopotani w końcu zamieści zdjęcie obiektu na Facebooku, prosząc internautów o pomoc.

archeologiczna-zagadka-2

Jak się okazało, obiekt nie jest żadnym antykiem lecz wytworem New Age.

Przedmiot okazał się być „urządzeniem uzdrawiającym” sprzedawanym jako Weber Isis Beamer. Przedmiot, którego cena detaliczna wahała się między 75 a 1200 dolarów, ma rzekomo harmonizować pole ochronne, broniące użytkownika przed „elektromagnetycznym promieniowaniem i geopatycznymi radiacjami”.

Tajemnica została rozwiązana przez użytkownika Facebooka Micha Baraka, rozpoznał przedmiot opisując go w następujący sposób:

„obiekt jest produkowany przez niemiecką firmę, nazywa się „Isis Beamer” po egipskiej bogini Isis. W mitologii egipskiej była ona boginią medycyny, magii i natury. Mamy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ukrycie obiektu na cmentarzu poinformują, dlaczego schowały go na terenie starożytnej budowli i komu spośród zmarłych chcieli przekazać energię”.

archeologia-zagadka-3

W internecie możemy zaś przeczytać, że Isis Beamer „może być stosowany w bardzo dużych budynkach, obiektach przemysłowych, budynkach biurowych i supermarketach. Urządzenie harmonizuje najsilniejsze promieniowania elektromagnetyczne i geopatyczne. Promień działania – 24 metry. Bardziej intensywną harmonizację zapewnią złocenia”.

Całe zamieszanie można określić według „odkrywcy” jako kompromitującą wpadkę izraelskich archeologów. W ramach podziękowania archeolodzy zaprosili Amerykanina do odwiedzenia ich magazynów.