9 lat temu

Ta substancja jest tak czarna, że nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć!

0c269154b40

Najczarniejsza znana substancja absorbuje ponad 99,95 procent światła – dlaczego więc widać ją na zdjęciu?

Podstawa widzenia to światło – bez niego nie bylibyśmy w stanie dostrzec niczego. Nasz mózg działa w ten sposób, że „odczytuje” ilość światła odbijanego lub pochłanianego przez otaczającą nas materię i zamienia je w poszczególne kolory.

Obiekty, które odbijają 100% światła widzimy jako białe, te zaś które pochłaniają wszystkie fotony i nie odbijają od swojej powierzchni promieni, postrzegamy jako czarne.

Czy istnieje w przyrodzie substancja, która pochłaniałaby 100% światła?

W teorii owszem – jednak w praktyce najczarniejsza znana substancja pochłania (jedynie) 99,9% fotonów i nie występuje naturalnie w przyrodzie, lecz została stworzona w laboratorium. Tą substancją jest vantablack, opracowana przez brytyjskich badaczy z National Physical Laboratory. Jest tak ciemna, że dosłownie, nasz mózg nie jest w stanie jej zobaczyć!

vanfeature

Spytacie z pewnością – dlaczego zatem widać ją na zdjęciu? Po pierwsze efekt byłyby o wiele bardziej piorunujący gdyby zobaczyć vantablack na własne oczy, a nie na zdjęciu – żaden ekran nie jest w stanie wyświetlić tak czarnej czerni.

Po drugie gdybyśmy mieli okazję zobaczyć substancję na żywo nasz mózg odebrałby jej powierzchnię jako czarną, dwuwymiarową plamę – nie wyłapałby prawie żadnych fotonów emitowanych przez jej powierzchnię. Dlatego nie zobaczylibyśmy czarnego trójwymiarowego obiektu – ciemność zlałaby nam się w bezkształtną, dwuwymiarową plamę.

Jedyny sposób na zobaczenie substancji to zobaczenie jej krawędzi na styku z otaczającymi ją obiektami. Co to tak naprawdę jesteśmy w stanie zobaczyć to obiekty naokoło niej!

Vantablack jest technologiczną nowością – pierwsze satysfakcjonujące efekty udało się wygenerować naukowcom zaledwie w ubiegłym roku. Teraz ma być wykorzystywana w wojskowości m. in. do maskowania samolotów oraz przez agencje kosmiczne.