9 lat temu

8 rzeczy, których nie wiecie o zdradzie

fakty-na-temat-zdrady

Osoby zdradzające swoich partnerów nie są jakąś specjalną, wyselekcjonowaną przez naukowców grupą, jednak niektórzy z nas mają większe skłonności do zdrady niż inni.

Oto kilka faktów na temat niewiernych partnerów oraz ich zachowania – być może z jednym z nich macie do czynienia?

1. Zdradzający najczęściej są fanami muzyki rockowej

Muzyka i seks naprawdę idą ze sobą w parze – naukowcy odkryli, że jeśli chodzi o zdrajców matrymonialnych 41% z nich preferuje muzykę rockową spośród wszystkich innych gatunków.

Odpowiednio, następne w kolejce są pop (16%), country (11%), i muzyka klasyczna (7%). Rap oraz hip-hop były na ostatnim miejscu z zaledwie 2%. Wniosek – Kanye i Kim naprawdę mają szansę!

2. Zdrada kobiety jest dużo poważniejszą sprawą

W niektórych społecznościach zdrada kobiety jest do pewnego stopnia akceptowana – niekiedy mężczyzna ujęty honorem (konieczność opieki nad partnerką) decyduje się zostać w związku, mimo zdrady.

Naukowe badania nad różnicami płci wykazują, że kobiety zdradzają, aby wypełnić emocjonalną pustkę, a nie fizyczne potrzeby. A emocjonalne zaangażowanie w innego partnera jest już dużo mocniejszą bronią w walce o zniszczenie związku. Czysto „fizyczne” zdrady mają dużo mniejszy wpływ na rozpad długotrwałych relacji.

3. Zdrajcy są tak naprawdę szczęśliwi w swoich związkach

Fakt, że partner (lub partnerka) decyduje się na zdradę nie oznacza, że uważa, że w jego obecnym związku jest kompletnie źle. Nie jest tak w 100% przypadków, jednak znacząca większość osób, które dopuszczają się cudzołóstwa jest tak naprawdę szczęśliwa w swoich związkach i często wcale nie dąży do rozstania.

Według badań 56% mężczyzn, którzy mieli romans, było szczęśliwych ze swoimi żonami, w przypadku kobiet liczba ta jest mniejsza – 34%. Ludzie ci zdradzali swoich partnerów dlatego, że cóż – po prostu mogli.

4. Zradzając wpadamy w „szał” zdradzania

Nasz popęd seksualny nakierowany na zdradę może obudzić się w zupełnie niespodziewanym momencie życia. Po latach hibernacji, będąc w przypływie „seksualnego szału”, możemy szybko przejść od jednego życiowego partnera do ponad 20. Może to wyglądać, jakby uwaga jaką przywiązuje się do seksu kompletnie się odwróciła, podstawy tego zachowania leżą jednak zupełnie gdzieś indziej.

5. Kobiety mają większą szansę na zdradę podczas owulacji

Nie trzeba specjalistycznych badań by stwierdzić, że to właśnie w czasie, gdy kobieta osiąga wysoki poziom płodności (w czasie owulacji), wydaje się być bardziej atrakcyjna dla mężczyzn niż w pozostałe dni cyklu. A dokładnie w dniu owulacji oraz kilka dni przed nią. Do tego dochodzi również lepsze samopoczucie u kobiet i poczucie, że są bardziej sexy niż zwykle.

Te dwa czynniki powodują, że kobieta szukająca innego mężczyzny, częściej znajduje go właśnie w tym okresie.

6. Mężczyźni zdradzają, aby „naprawić” związek

Brzmi to jak najgłupsza rzecz pod słońcem, jednak wielu terapeutów zauważa ten paradoks. Jeśli mąż naprawdę kocha swoją współmałżonkę, ale nie wie, jak rozwiązać problem w ich relacji, często zaczyna myśleć, że wychodzenie do innej kobiety, może być rozwiązaniem, aby wypełnić braki w pierwszej relacji. Traktuje on wtedy swoje zachowanie, jak sposób na uratowanie małżeństwa w kryzysie.

Mężczyźni mają nieco spaczone pojęcie w tej kwestii i wydaje im się, że mogą perfekcyjnie funkcjonować w dwóch związkach, wypełniając tęsknotę za czymś, czego brakuje im w pierwszej relacji.

7. Zdradza się przeważnie z kimś, kogo się zna

Na pewno łatwiej byłoby przełknąć zdradę myśląc, że był to jednorazowy wyskok, z przypadkową osobą. Niestety mężczyźni jeśli chodzi o te kwestie lubią trzymać się bliżej domowego środowiska. Najczęstszym miejscem, gdzie dochodzi do zdrady jest praca. Badania wykazują, że 85% zdrad zaczyna się w środowisku kolegów z pracy, przyjaciół oraz sąsiadów.

8. Zdrajca chce być złapany

Napięcie związane z ukrywaniem relacji, poczucie winy oraz strach przed odkryciem tajemnicy – to wszystko sprawia, że część z osób, które zdradzają, tak naprawdę chcą być przypalane na tym. Niektórzy partnerzy pozostawiają ślady drugiego partnera, niedbale je maskując – robią tak, ponieważ tak naprawdę chcą przestać oszukiwać, ale nie wiedzą jak to zakończyć – czasami jest to po prostu sposób na powiedzenie „pomóż mi”.